Zazdrość u psa - jak sobie z nią poradzić?
Psy są zwierzętami stadnymi, które są wrażliwe na zmiany w otoczeniu. Wykazują również wrażliwość na relacje wśród domowników i opiekunów. Jednymi z najbardziej cenionych cech czworonogów jest ich lojalność, przywiązanie i skłonność do okazywania uczuć. Zazdrość u psów może jednak negatywnie wpływać na ich zachowanie oraz relacje z otoczeniem. Co sprawia, że pies czuje się zazdrosny? Sprawdź, w jaki sposób poradzić sobie z zazdrością u psów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najczęstsze objawy zazdrości u psów
Zazdrość u zwierząt to temat, który wzbudza zainteresowanie u wielu ludzi – zwłaszcza naukowców i behawiorystów. Psy mogą odczuwać zazdrość, choć ich emocje nie są dokładnie takie same jak u nas. Pies może czuć się np. pominięty lub odstawiony na dalszy plan – zwłaszcza w sytuacjach, gdy uwaga opiekuna skupia się na innym zwierzęciu lub człowieku.
Psi eksperci uważają, że zazdrość u zwierząt może wynikać z potrzeby bliskości oraz chęci utrzymania swojej przestrzeni lub zwyczajów. To naturalna reakcja na poczucie zagrożenia lub utraty czegoś, co pies uważa za swoje (np. misek, zabawek czy uwagi właściciela).
Zazdrość u psów może objawiać się na wiele sposobów, w zależności od temperamentu zwierząt oraz sytuacji. Wśród najczęstszych oznak jest m.in.:
- Natrętne szukanie uwagi – psy mogą np. wpychać się na kolana, szczekać, szturchać łapą lub skakać na opiekuna.
- Destrukcyjne zachowania – zwierzęta niszczą meble, buty i inne przedmioty, wyrażając w ten sposób frustrację. Mogą również robić to po to, aby zwrócić na siebie uwagę.
- Agresja – zazdrosne psy szczekają, warczą, a nawet gryzą.
- Obniżony nastrój – psy w zazdrości są apatyczne. Sprawiają wrażenie smutnych i unikają kontaktu.
- Zaznaczanie terytorium – zwierzęta intensywnie pilnują wówczas legowisko, zabawki lub inne przedmioty, o które mogą być zazdrosne.
Skąd się bierze zazdrość u psów? Jak sobie z nią radzić?
Psy mogą odczuwać zazdrość w różnych sytuacjach. Często dochodzi do tego np. wtedy, gdy pojawia się nowy członek rodziny – noworodek, nowy partner czy zwierzę. Psy mogą czuć się zazdrosne również w momencie, gdy opiekunowie poświęcają im mniej czasu z uwagi na m.in. nowe hobby czy obowiązki zawodowe. Psy zazdrosne są także o jedzenie, zabawki, ale również uwagę i miłość opiekuna.
Warto pamiętać o kilku rzeczach, aby poradzić sobie z zazdrością u psów:
- Naucz psa komend, takich jak „zostań”. Powinny pomóc w sytuacji, gdy będzie przesadnie zabiegać o uwagę.
- Każdy pies powinien czuć się doceniany i kochany. Gdy w domu pojawiają się dzieci lub nowe zwierzę, powinieneś znajdować czas również wyłącznie dla psa.
- Trzymaj się sztywno ustalonych zasad. Nie pozwalaj psu na zachowania, które uważa on za skuteczne, gdy chce zwrócić uwagę domowników (np. skakanie lub szczekanie).
Zazdrość u psów – jak temu zaradzić?
Przede wszystkim unikaj karania psa za zazdrość, ponieważ karcenie za uczucia może tylko pogorszyć sytuację. Skup się na nagradzaniu pupila za spokój i akceptowanie obecności np. innych ludzi czy zwierząt. Niewybiegane i znudzone psy są bardziej podatne na negatywne emocje – również zazdrość. Aby zwierzę mogło rozładować energię i frustrację, warto zadbać o regularne spacery i zabawy intelektualne z psem.
Jeśli zachowanie czworonoga staje się problematyczne lub trudne do opanowania, spróbuj zasięgnąć pomocy u psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować przyczynę problemu i zaproponować odpowiednie rozwiązania. Zazdrość u psa nie zawsze da się całkowicie wyeliminować, jednak odpowiednia praca z nim może znacząco zmniejszyć nasilenie objawów. Klucz do sukcesu to cierpliwość, konsekwencja i zrozumienie potrzeb czworonoga.