Niezwykłe narodziny w opolskim ZOO. Nazwali go... Pączek

Pączek kojarzy się z wyjątkowo słodkim łakociem. Nic zatem dziwnego, że tak właśnie dostał na imię wielbłąd dwugarbny, który urodził się w opolskim zoo.
Z tego artykułu dowiesz się:
Słodki maluch
27 lutego 2025 r. obchodziliśmy tłusty czwartek. Od tego roku data ta będzie budziła jeszcze słodsze skojarzenia, ponieważ właśnie w tym dniu w opolskim ogrodzie zoologicznym przyszedł na świat wielbłąd dwugarbny. Niebieskooki, ważący 40 kg maluch dostał adekwatne do okazji imię Pączek. O innych uroczych zwierzakach przeczytasz tu.
Maciej Kempa, kierownik sekcji opolskiego zoo, potwierdził w rozmowie z TVP3 Opole, że mały wielbłąd rozwija się znakomicie. Już w pierwszej dobie życia wstał (u wielbłądów proces ten może trwać kilka dni) i zaczął pić mleko mamy. Mimo że liczy sobie zaledwie kilkanaście dni, to już zaczyna pokazywać swój zadziorny charakter, brykając i zaczepiając swoją rodzicielkę.
Nowy członek stada
Rodzicami szkraba są Ruda i Henio. Wielbłądzica wydała na świat już czwartego potomka, wie zatem doskonale, jak zajmować się noworodkiem. Pracownicy opolskiego zoo zdążyli już pokazać Pączka reszcie stada. Pozostałe wielbłądy przyjęły go z zainteresowaniem i entuzjazmem. Jak na razie Ruda jest wobec niego bardzo opiekuńcza. Kiedy ktoś zanadto zmniejszy dystans do malucha, usiłuje odstraszyć natręta kopniakami.
W naturze wielbłądy dwugarbne można spotkać na obszarze Azji centralnej. O innych mieszkańcach tamtych okolic przeczytasz tu. Zwierzęta te są doskonale przystosowane do życia w gorącym, pustynnym klimacie. Mają szerokie kopyta, dzięki którym nie zapadają się w piasku. Grube futro izoluje je od gorąca za dnia i ogrzewa w zimne noce. Potrafią w mistrzowski sposób gospodarować wodą. Wielbłąd może wypić na raz 120 litrów płynu, aby później przez kilka dni obyć się w ogóle bez picia.
Dorosłe osobniki ważą około 900 kg i mierzą do 2 metrów w kłębie. Żywią się wyłącznie roślinami. Garby, które noszą na grzbiecie, są zrobione z tłuszczu i stanowią “rezerwę paliwa” na okresy, w których brakuje pożywienia. Potrafią się poruszać z prędkością około 65 km/h, umieją również pływać. Żyją od 40 do 50 lat.
