Ten gad w Polsce prawie wymarł. Ostały się nieliczne osobniki

Zamenis longissimus jest w Polsce chroniony. Jego populację szacuje się na zaledwie 100 osobników. Można go spotkać w Bieszczadach. Nie stanowi zagrożenia dla człowieka, chociaż potrafi osiągnąć długość nawet 200 centymetrów!
Z tego artykułu dowiesz się:
Węże polskie
Wąż raczej nie uchodzi za typowego przedstawiciela polskiej fauny, w przeciwieństwie do na przykład bociana, jelenia czy zająca. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w naszym kraju żyje aż 5 gatunków tych gadów. Są to: gniewosz plamisty, zaskroniec rybołów, zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata oraz wąż Eskulapa.
Ten ostatni to prawdziwy rarytas. Należy do największych węży w Europie. Może osiągnąć długość nawet dwóch metrów. Największy zanotowany osobnik miał aż 225 cm długości. Najdłuższy polski egzemplarz mierzył 161 cm. Zamenis longissimus kiedyś występował w wielu miejscach naszego kraju, obecnie można go spotkać wyłącznie w Bieszczadach.
Amator ciepła
Wąż Eskulapa ma maskujący, zielono-brązowy kolor. Jego podbrzusze jest jasne, a na całym ciele występują jasne plamki. Lubi wygrzewać się na słońcu. Potrafi absorbować ciepło z podłoża, na którym się znajduje. O innym interesującym gadzie przeczytasz tu.
- Wąż ten jest gatunkiem synantropijnym, dlatego chętnie korzysta z siedlisk antropogenicznych, gdzie znajduje wiele atrakcyjnych miejsc do polowania, wygrzewania się i składania jaj. Powoduje to, że wiele jego stanowisk skupia się w rejonach wsi, w obrębie starych drewnianych zabudowań, w pasiekach, w przyczółkach mostów, przy tartakach etc.- wyjaśnia Instytut Ochrony Przyrody PAN, cytowany przez portal planeta.pl.
Pod ścisłą ochroną
Na Wyspach Brytyjskich wąż Eskulapa jest uważany za gatunek inwazyjny. Można go spotkać m.in. w Londynie. W Polsce objęliśmy go ścisłą ochroną. W przeciwieństwie do żmii zygzakowatej Zamenis longissimus nie jest groźny dla człowieka. W jego menu znajdują się m.in. ptaki i ich jaja, niewielkie ssaki czy jaszczurki. Zwierzę owija się wokół swojej ofiary, dusząc ją.
Gady te pełzają głównie po ziemi, ale zdarza im się również wdrapać na skałę, drzewo, wyższy krzew, a nawet dach nad budynkiem. Chociaż nie potrafią pływać, to upalne dni lubią spędzać nad zbiornikami wodnymi. Z zimowej hibernacji budzą się przeważnie w kwietniu. O wiosennej aktywności innych zwierząt przeczytasz w tym artykule.
