UE wprowadza nowe przepisy dotyczące tych zwierząt. Polska nie chce się dostosować

Pod koniec zeszłego roku Unia Europejska zaproponowała zmianę zapisu prawnego dotyczącego ochrony wilków. Gatunek mógłby stracić status ściśle chronionego, co oznacza możliwość przeprowadzania odstrzałów. Decyzji sprzeciwiają się polscy ekolodzy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wilk w niebezpieczeństwie
Unia Europejska zamierza zlikwidować parasol ochronny, który do tej pory rozpościerał się nad wilkami. W grudniu 2024 r. zaproponowała wprowadzenie zmiany do Konwencji Berneńskiej. Wilk, który według jej zapisów należał do gatunków ściśle chronionych, miał się stać gatunkiem chronionym.
Zmiana może się wydawać kosmetyczna, ale jeśli wejdzie w życie, będzie miała kolosalne znaczenie dla przyszłości tych drapieżników. Oznacza bowiem możliwość prowadzenia kontrolowanego odstrzału wilków, o ile lokalnie ich liczba osiągnie określony poziom. Unijni urzędnicy tłumaczą swoją decyzję rozrostem europejskiej populacji zwierzęcia, która — jak podaje National Geographic — w ciągu ostatniej dekady niemal się podwoiła. Aż tyle szczęścia nie miało inne polskie zwierzę, o którym przeczytasz tu.
W Polsce zmian nie będzie
Przeciwko zmianom w prawie zaprotestowała grupa blisko sześćdziesięciu organizacji prozwierzęcych. “Naukowcy zabrali mocny głos w obronie cennego gatunku Canis Lupus, rekomendując rządowi RP, by ten z tytułu polskiej prezydencji wstrzymał procedurę rozpoczętą przez Unię. PROP podkreśla, że pierwszy raz w historii Unii o osłabieniu ochrony przyrody decydują nienaukowe lecz polityczne względy” - napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
2 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało komunikat w tej sprawie. "Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje zmian w ochronie wilka. Zaproponowane przez Komisję Europejską przeniesienie wilka z gatunków wymienionych w załączniku IV do załącznika V dyrektywy siedliskowej będzie miało dla Polski marginalne znaczenie, ponieważ polska populacja wilka od momentu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej znajduje się w V załączniku dyrektywy siedliskowej" - podały służby prasowe ministerstwa, cytowane przez portal zielona.interia.pl. O innych drapieżnikach, które potrzebują pomocy, przeczytasz tu.
