Twój kot tak się zachowuje? To może oznaczać, że cię nie lubi

Kot siedzący na dywanie
Niektóre zachowania kota mogą świadczyć, że nie akceptuje on obecności opieuna, fot. maryviolet
ikona podziel się
Opublikowano: 05.07.2024 r., 16:58 | Autor: Justyna Sterczewska
Koty próbują się komunikować z opiekunami , lecz zdarza się, że ich zachowanie jest źle interpretowane. W efekcie zdarza się, że kot syczy na nas lub gryzie. Takie zachowanie nie świadczy o jego złym charakterze, ale o naszej nieznajomości kocich sygnałów ostrzegawczych. Długotrwałe ignorowanie tych sygnałów i przekraczanie granic kota może prowadzić do jego stałej niechęci wobec nas. Jak temu zaradzić?

Co sprawia, że kot nie akceptuje człowieka?

Głośne zachowanie człowieka

Koty z natury nie przepadają za głośnymi dźwiękami i gwałtownymi ruchami. Dlatego w ich towarzystwie warto zachować spokój, mówić łagodnym tonem i unikać intensywnej gestykulacji. Powolne ruchy i delikatne mruganie w stronę kota mogą pomóc zdobyć jego zaufanie. Wiele kotów instynktownie boi się niskich, męskich głosów, lepiej reagując na wyższe tony. Panowie nie muszą jednak zmieniać swojego głosu, ale powinni mieć świadomość, że niektórym kotom potrzeba więcej czasu, by zaakceptować głębokie brzmienie męskiego głosu.

Głaskanie kota, kiedy nie ma na to ochoty

Koty preferują kontrolę nad interakcjami społecznymi i nie lubią, gdy narzuca się im pieszczoty. To szczególnie częsty błąd popełniany przez miłośników kotów, którzy często nie mogą się oprzeć, by nie pogłaskać każdego napotkanego mruczka. Zamiast tego warto poczekać, aż kot sam podejdzie, by nas obwąchać, i dopiero wtedy, jeśli wyrazi zainteresowanie, można spróbować go pogłaskać. Wyciągnięcie otwartej dłoni w kierunku kota i czekanie na jego reakcję to dobry sposób, by sprawdzić, czy ma ochotę na kontakt. Jeśli się nie ociera, lepiej nie nalegać.

Przekraczanie kocich granic

Szacunek dla kocich granic jest kluczowy. Koty mają swoje potrzeby i przestrzeń, które trzeba respektować. Często nieświadomie przekraczamy te granice, co może prowadzić do trwałej niechęci kota. Koty nie powinny być budzone ze snu, wyciągane z legowisk ani zmuszane do kontaktów, gdy się izolują. Używanie kota do własnych potrzeb, takich jak przebieranie do zdjęć czy pokazywanie dzieciom, które „lubią zwierzątka”, jest poważnym naruszeniem jego granic. Takie zachowania mogą skutkować nie tylko awersją kota, ale także problemami zdrowotnymi czy behawioralnymi

Jak kot okazuje niechęć do człowieka?

Koty używają różnych sygnałów dźwiękowych, by komunikować swoje potrzeby i granice. Syczenie, warczenie czy buczenie są wyraźnymi oznakami, że kot nie chce naszego towarzystwa. Syczenie, najbardziej znane z tych sygnałów, to ostrzeżenie – kot obnaża zęby i wygląda groźnie, chcąc, abyśmy się oddalili. Warczenie jest już bardziej agresywne; kot wyraża w ten sposób swoje rozdrażnienie i gotowość do ataku. Zbliżanie się do warczącego kota może skończyć się nieprzyjemnie, dlatego lepiej go wtedy unikać.

Sygnały zapachowe to kolejna forma komunikacji kota. Sikanie poza kuwetą może wynikać z problemów emocjonalnych. Jeśli kot sika na twoje ubrania czy łóżko, może to oznaczać, że czujesz się dla niego zbyt ekspansywny. W skrajnych przypadkach kot może nawet nasikać na osobę, którą uważa za zbyt natarczywą. Z drugiej strony, jeśli kot czuje się zaniedbany, może sikać w miejsca, które kojarzą mu się z tobą, ale nie są silnie przesiąknięte twoim zapachem. Obie te sytuacje wymagają natychmiastowej interwencji, aby poprawić emocjonalny stan zwierzęcia.

Kocia mowa ciała również przekazuje wiele informacji o stanie emocjonalnym zwierzęcia. Ogon, oczy i uszy są kluczowymi wskaźnikami. Gwałtowne ruchy ogona, rozszerzone źrenice i uszy położone płasko do tyłu świadczą o stresie i pobudzeniu. Jeśli kot na twój widok wygina się w łuk, próbuje cię odstraszyć ze strachu. Natomiast skulony kot, przywierający brzuchem do ziemi, odczuwa silny stres. W takich sytuacjach nie próbuj przełamywać oporu kota siłą, lecz zastanów się, co w twoim zachowaniu może wywoływać u niego taką reakcję.

Znudzony kot siedzący na drapaku
Koty czasem ignorują opiekunów, fot. boyloso

Jak budować dobrą relację z kotem?

Nawiązanie relacji z kotem wymaga czasu, cierpliwości i szacunku dla jego indywidualnych potrzeb. Koty cenią sobie wolność i same decydują, kiedy chcą spędzać czas z ludźmi, bawić się czy być głaskane. Narzucanie się z kontaktem może wywołać u nich frustrację, dlatego warto pozwolić kotu samemu inicjować interakcje. Ważne jest również, by powoli i spokojnie wprowadzać nowe aktywności, obserwując reakcje zwierzęcia.

Spędzanie czasu z kotem jest kluczowe dla budowania więzi. Nowy kot w domu potrzebuje czasu na poznanie otoczenia i wyciszenie się. Obserwując jego zachowanie, można lepiej zrozumieć jego upodobania i uniknąć działań, które mogą być dla niego nieprzyjemne. Wspólna zabawa jest nie tylko świetnym sposobem na zaspokojenie kociego instynktu łowieckiego, ale także na codzienne umacnianie relacji. Zabawa metodą prób i błędów pozwala odkryć, jakie aktywności sprawiają kotu największą radość.

Koty komunikują swoje emocje i potrzeby za pomocą mowy ciała. Kluczowe jest, by nauczyć się odczytywać te sygnały i reagować na nie odpowiednio. Koty same wybierają moment na pieszczoty, a narzucanie im kontaktu może prowadzić do negatywnych uczuć. Zrozumienie, kiedy kot chce się przytulać, a kiedy potrzebuje spokoju, jest niezbędne dla harmonijnej relacji. Pamiętaj, że każdy kot ma swoje indywidualne preferencje, dlatego warto poświęcić czas na poznanie swojego zwierzęcia i szanowanie jego granic.

O czym warto pamiętać?

Podsumowując, nawiązanie silnej relacji z kotem wymaga zrozumienia jego potrzeb, cierpliwości i zaangażowania. Poznaj swojego kota i zwracaj uwagę na sygnały, które do ciebie wysyła. Szanuj jego granice i nie zmuszaj do kontaktu, gdy tego nie chce. Buduj więź opartą na wzajemnym zaufaniu, a z czasem kot stanie się nie tylko twoim towarzyszem, ale również przyjacielem. Dzięki takiemu podejściu unikniesz niechęci ze strony kota i stworzysz harmonijną relację ze swoim pupilem.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto