Twój kot śpi z tobą w łóżku? Zobacz, dlaczego tak robi

Kot śpiący z mężczyzną
Niektóre koty lubia spać ze swoimi opiekunami, fot. Creative Cat Studio
ikona podziel się
Opublikowano: 11.07.2024 r., 12:25 | Autor: Justyna Sterczewska
Koty mają różne preferencje dotyczące bliskości z ludźmi. Niektóre trzymają się na dystans, podczas gdy inne uwielbiają być noszone na rękach przez cały dzień. Jeśli chodzi o spanie, niektóre koty nie lubią wchodzić na łóżko, a inne najchętniej zasypiałyby przy samej głowie swojego opiekuna. Dlaczego koty tak się różnią w swoich upodobaniach?

Dlaczego koty lubią spać?

Koty spędzają aż 14-16 godzin na dobę na spaniu, co oznacza, że przesypiają 70% swojego życia. Czy jest to oznaka lenistwa? Absolutnie nie! Mruczki oszczędzają energię na nocne polowania, bowiem są najbardziej aktywne o zmierzchu i nad ranem. Wynika to z trybu życia ich ofiar, takich jak myszy i szczury, które wychodzą na żer w nocy, a cisza nocna sprawia, że są one łatwiejsze do namierzenia przez koty dzięki ich niezwykle czułemu słuchowi.

Polowanie jest kluczowym elementem kociego życia, zapewniającym pokarm i przetrwanie, a także możliwość przekazywania genów. Sukcesy łowieckie są zatem niezmiernie ważne, a odpowiednie przygotowanie do polowania jest podstawą sukcesu. Z tego powodu koty przesypiają większą część dnia, regenerując siły. Ich sen, podobnie jak u ludzi, składa się z faz płytkiej i głębokiej, a każdy cykl trwa około 15 minut, po czym kot budzi się, zmienia pozycję i znów zapada w drzemkę.

Podobnie jak ludzie, koty przechodzą przez fazę REM (rapid eye movement), podczas której można zaobserwować szybkie ruchy gałek ocznych i innych części ciała. W tej fazie kot może przebierać łapkami, zaciskać powieki czy nawet ssać. Takie zachowania są całkowicie naturalne i nie powinny budzić niepokoju, gdyż są częścią zdrowego kociego snu.

Z jakiego powodu koty wybierają spanie z człowiekiem?

Nie wszystkie koty lubią spać ze swoimi opiekunami, ale nie należy się tym przejmować. To, że mruczek nie chce dzielić z nami łóżka, nie oznacza, że nas nie lubi. Może po prostu nie przepada za taką bliskością lub w dzieciństwie nie został odpowiednio zsocjalizowany z ludźmi. W takim przypadku najlepiej jest zaakceptować jego preferencje i dać mu przestrzeń.

Koty, które uwielbiają spać ze swoimi opiekunami, często robią to z potrzeby bezpieczeństwa. Choć są drapieżnikami, w naturze mogą stać się ofiarą większych zwierząt. Dlatego koty są zawsze czujne, a w trakcie snu są najbardziej bezbronne. Bliskość opiekuna zapewnia im dodatkową ochronę, co daje im poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Koty uwielbiają ciepło i aktywnie go szukają przez cały dzień. Ciepłe miejsca, takie jak plama słońca na podłodze, rozgrzany sprzęt elektroniczny czy nasze ciało, są idealnymi miejscami do odpoczynku. Szczególnie głowa człowieka jest atrakcyjna dla kotów, ponieważ jest najcieplejszą częścią ciała, zapewniając dodatkowe ciepło podczas snu.

Niektóre koty lubią spać z człowiekiem, ponieważ sprawia im to przyjemność i zaspokaja potrzebę towarzystwa. Chociaż koty są bardziej niezależne niż psy i nie zawsze potrzebują towarzystwa, mogą czasem czuć się samotne lub znudzone. Bliskość opiekuna jest dla nich doskonałym lekarstwem na te stany, a spanie razem jest formą wyrażania sympatii i przyjaźni.

Koty mogą również chcieć spać z człowiekiem z powodu terytorializmu. Opiekun jest dla nich częścią ich terytorium, a dzielenie z nim przestrzeni do spania jest sposobem na zaznaczenie tego terytorium. Koty oznaczają swoje terytorium, ocierając się o człowieka i pozostawiając na nim zapach z gruczołów feromonowych. Dzięki temu inne koty wiedzą, że „ten człowiek jest już zajęty”.

Kot śpiący z kobietą
Kot śpiący z opiekunką, fot. Pixel-Shot

Czy spanie z kotem ma wady, czy zalety?

Spanie w jednym łóżku z kotem niesie ze sobą wiele korzyści. Miłośnicy kotów doskonale o tym wiedzą, ale nawet sceptycy mogą docenić terapeutyczne działanie kociego towarzystwa. Mruczenie kota działa uspokajająco, poprawiając jakość snu, a ciepło emitowane przez jego ciało pomaga rozluźnić napięte mięśnie. Dodatkowo głaskanie kota przed snem obniża ciśnienie krwi i redukuje poziom stresu.

Jednak, jak w każdej sytuacji, spanie z kotem ma także swoje wady. Osoby uczulone na koty mogą mieć trudności z oddychaniem, a nocne wiercenie się kota może przerywać sen. Z kolei, jeśli ktoś śpi dynamicznie, kot może potraktować poruszające się pod kołdrą dłonie czy stopy jako zabawkę i urządzić sobie na nie polowanie, co może być uciążliwe zwłaszcza nad ranem.

Decyzja o spaniu z kotem należy wyłącznie do opiekuna. Jeśli nie chcesz dzielić sypialni ze swoim mruczkiem, masz pełne prawo do tego wyboru. Wystarczy zamknąć drzwi do sypialni na noc, pamiętając jednocześnie, aby kot miał dostęp do wszystkich niezbędnych akcesoriów, takich jak miski z wodą i jedzeniem oraz kuweta.

O czym warto pamiętać, decydując się na spanie z kotem?

Koty mają różne preferencje dotyczące bliskości z ludźmi, a ich długie spanie to strategia oszczędzania energii na nocne polowania. Spanie z opiekunem daje im poczucie bezpieczeństwa, ciepło i towarzystwo, co jest dla nich ważne z uwagi na ich naturalną potrzebę ochrony i komfortu. Mruczenie kota działa uspokajająco, poprawiając jakość snu, a jego ciepło pomaga rozluźnić napięte mięśnie. Jednak spanie z kotem niesie także pewne wady, takie jak trudności oddechowe u osób uczulonych oraz możliwe przerwy w śnie spowodowane nocnym wierceniem się kota. Decyzja o wspólnym spaniu należy do opiekuna, który może zdecydować się na zamknięcie drzwi do sypialni, pamiętając jednocześnie o zapewnieniu kotu dostępu do niezbędnych akcesoriów.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto