Czy twój szczeniak nadaje się na ratownika, asystenta lub sapera? Odpowiedź uzyskasz dzięki specjalnemu testowi

Chcesz wiedzieć, na jakiego psa wyrośnie twój szczeniak? Nic prostszego. Badania wykazują, że dzięki specjalnym testom jesteśmy w stanie odkryć, czy dane zwierzę będzie w przyszłości spokojne, czy lękliwe.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy da się przewidzieć charakter psa?
Saara Junttile oraz Katriina Tiire to behawiorystki z Uniwersytetu Helsińskiego, które pracują również dla firmy smartDOG Ltd. Kobiety przeprowadziły badania na szczeniętach, których wyniki ukazały się niedawno na łamach czasopisma „ Applied Animal Behaviour Science”. Okazuje się, że dzięki specjalnym testom na inteligencję da się przewidzieć, jakie cechy charakteru będzie miało dane zwierzę w przyszłości.
Jak podaje portal national-geographic.pl, testy pomagają określić poziom energii, samodzielności, a nawet podatności na szkolenie dorosłego już osobnika. Według Tiire i Junttile cechy te występują już na wczesnym etapie życia psa, a że są one stosunkowo niezmienne w czasie, to prawdopodobnie utrzymają się nawet po latach.
Odważny pies pozostanie odważny, lękowy będzie się bał
Badaniom poddano grupę 100 psów w wieku od trzech do siedmiu miesięcy. Behawiorystki sprawdzały m.in. reakcje czworonogów na różne nowe zjawiska i bodźce, a także umiejętność rozwiązywania zadań. Jak podaje National Geographic, testy wykazały, że szczenięta, które szybko reagowały na polecenia opiekunów, będą prawdopodobnie łatwiej uczyły się komend, za wykonanie których otrzymają nagrodę.
Z drugiej strony te czworonogi, które od początku wykazują postawę nieśmiałą, będą w dorosłości bardziej lękliwe i ostrożne. Również częste szukanie pomocy człowieka może wskazywać na większe wycofanie, które nie przeminie z czasem. Jeśli chcesz uczyć swojego psa sztuczek, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Praktyczne zastosowanie testów na inteligencję
Wyniki testów na inteligencję nie tylko potrafią przewidzieć zachowanie psa w dorosłości, pomagają również w odpowiednim doborze metod szkoleniowych. Instruktor nie musi już działać na ślepo, tylko od początku pracować w zgodzie z charakterem czworonoga, dzięki czemu trening jest bardziej efektywny i przyjemniejszy.
Poddając szczenięta odpowiednim badaniom, możemy również relatywnie szybko określić, do jakiej pracy (i czy w ogóle) nadaje się dane stworzenie. Psy wykonujące różne zadania potrzebują różnych cech charakteru. Według National Geographic amerykańskie centrum szkolenia psów policyjnych rokrocznie odrzuca wielu kandydatów z uwagi na ich zbyt przyjacielskie usposobienie. O psie służącym w amerykańskiej policji przeczytasz tu.
