Te rasy psów najlepiej czują się zimą!
Nie każdy pies najbardziej lubi wylegiwanie się przez długie godziny na kanapie. Wśród zarejestrowanych ponad 360 ras są również psy, które dobrze czują się w niskich temperaturach i śniegu. Z reguły to czworonogi, które zamiast leżenia w ciepłym miejscu wolą biegać po dworze. Sprawdź popularne rasy psów, które najlepiej czują się zimą.
Z tego artykułu dowiesz się:
Bernardyn
Pies uznawany za jednego z klasycznych przedstawicieli ras zimowych – zwłaszcza bernardyn długowłosy. Pupil może dorosnąć do 90 km w kłębie i ważyć nawet 100 kg. Dawniej zwierzęta te służyły głównie jako psy ratownicze w Alpach. Ich podszerstek jest gęsty, podobnie jak włos okrywowy, dzięki czemu mróz nie jest im straszny. Bernardyny słyną z masywnego ciała i zwisającej sierści chroniącej ich przed zimnem.
Elkhund szary
Pies rasy norweskiej, który dawniej wykorzystywany był głównie podczas polowań. Wciąż służą jednak jako psy lawinowe. Elkhundy mają zwartą i mocną budowę ciała. W kłębie mają do 50 cm i ważą do 23 kg. Rasa źle znosi wysokie temperatury, ponieważ psy mają gęstą sierść z twardym włosem okrywowym.
Alaskan malamute
Psy kojarzą się głównie z Alaską i pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. To jedna z najstarszych ras na świecie, która dorasta do ok. 60 cm w kłębie i waży do 36 kg. Alaskan ma zwartą, długą sierść z grubym podszerstkiem. Pies może wytrzymać bardzo niskie temperatury, jednak jest to typowa rasa zaprzęgowa, stworzona do ciągnięcia dużych ładunków.
Łajka jakucka
Rasa nie jest bardzo popularna w Polsce. Należy do grupy szpiców (wstępny wpis do FCI). To typowy pies pracujący z Jakucji w Rosji. Pies jest zaprzęgowy, a także myśliwski. Dorasta do ok. 55 cm w kłębie, a jego sierść jest gruba z gęstym podszerstkiem. Ciężko spotkać łajki jakuckie w naszym kraju. Są to też trudne w szkoleniu psy, które zwłaszcza niedoświadczonym opiekunom mogą sprawiać trudności wychowawcze.
Berneński pies pasterski
Rasa szwajcarska typu pasterskiego, która pochodzi z terenów wysokogórskich. Berneńskie psy pasterskie dorastają do ok. 65 cm w kłębie i ważą do 60 kg. Są średnio sprawne i zwinne, jednak wytrzymałe i bardzo silne. Długim, błyszczącym włosom towarzyszy gęsty podszerstek. Rasa źle czuje się w wysokiej temperaturze – znacznie lepiej radzi sobie za to w skrajnie niskich. To przyjazne, łatwe w ułożeniu psy.
Owczarek podhalański
Polska rasa należąca do grupy owczarków pasterskich. Psy przebywały na terenie Podhala już ok. XVII wieku. Czworonogi te są samodzielne, odważne i niezwykle inteligentne. Mogą być nawet agresywne w obronie stada i człowieka – głównie, gdy będą nieprawidłowo szkolone. Owczarki podhalańskie dorastają do 70 cm w kłębie i ważą nawet powyżej 45 kg.
Owczarek kaukaski
Pochodzą z terenów dawnego ZSRR – to typowe psy stróżujące. Ich charakter jest trudny, zwłaszcza że owczarki kaukaskie są niezależne, terytorialne i zwykle nieufne. Dzięki gęstemu podszerstkowi i długiemu włosowi okrywowemu rasa jest odporna na niskie temperatury.
Anatolian
Pochodzi z górskiej Anatolii w Turcji, dlatego odpory jest na zimno i ciężkie warunki atmosferyczne. Ciężko spotkać tę rasę w Polsce. Zwykle używa się psów do obrony ludzi, stad zwierząt i majątku. Anatolian ma silny instynkt terytorialny, więc nie będzie to najlepszy wybór dla ludzi bez doświadczenia. Psy dorastają do ok. 80 cm w kłębie i ważą do 65 kg. Gęsta sierść i podszerstek skutecznie chroni je przed zimnem.
Szpic wilczy
Rasa zimowa z Niemiec w typie lisowatym, która osiąga do 46 cm w kłębie i waży ok. 27 kg. Psy są lekko zbudowane, jednak ich długa sierść sprawia, że wydają się masywniejsze. Szpice wilcze mają miękki i gęsty podszerstek, który pozwala spędzać im czas na mrozie. Jeśli będą odpowiednio prowadzone, nadadzą się do domu z dziećmi.
Chow chow
Psy pochodzące z Mongolii, które słyną z m.in. fioletowego języka. Ich sierść jest puszysta i gęsta, podobnie jak podszerstek. Dzięki temu rasa fantastycznie radzi sobie w trudnych warunkach zimowych. Gorzej znosi za to upały. Chow chow wyglądają jak misie, jednak z zachowania wcale nie są już takie słodkie. Mają silny instynkt łowiecki, przez co bywają trudne w ułożeniu.