Nowy, jadowity pająk w Polsce? Tarantula ukraińska budzi emocje

Doniesienia o nowym, niebezpiecznym pająku, który pojawił się w Bieszczadach, pojawiają się w polskich mediach. Tarantula ukraińska, bo o niej mowa, jest jadowita, choć jej jad nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla człowieka. Ale czy w ogóle jest się czego obawiać?
Z tego artykułu dowiesz się:
Największy pająk Europy Środkowej
Lycosa singoriensis, czyli tarantula ukraińska, zwana również rosyjską, to największy pająk Europy Środkowej. Długość jego ciała (bez odnóży) może dochodzić do 31 mm długości, a waga aż do 7 g. Zwierzę prowadzi raczej skryty tryb życia. Za dnia śpi w norze. W nocy poluje, czyhając na zdobycz, która zbliży się do jej kryjówki.
Tarantula ukraińska zamieszkuje obszar od Chin do Europy Środkowej. Można ją spotkać na przykład w Austrii, Rumunii, na Białorusi, Węgrzech czy Słowacji. Okaz ten jest uważany za agresywny. Zdarzało się nawet, że zaatakował człowieka, choć są to przypadki niezwykle rzadkie. Mogą się zdarzyć, kiedy czworonóg pomyli ludzki palec z potencjalną ofiarą, np. z larwą owada. Więcej na temat Lycosa singoriensis przeczytasz tu.
Tarantula w Polsce
Doniesienia o tym, że tarantula ukraińska dotarła również do Polski, regularnie pojawiają się w mediach. Pająk miał być widziany na przykład w Bieszczadach. Jego ugryzienia nie są śmiertelne dla gatunku Homo sapiens, ale mogą spowodować ból oraz zaczerwienienie skóry.
Eksperci jednak uspokajają. Jak dotąd nie udało się z całą pewnością potwierdzić, że Lycosa singoriensis pojawiła się w Polsce. “Tarantula ukraińska (południoworosyjska) jest bardzo często mylona z krajowymi przedstawicielami pająków pochodzących z tej samej rodziny (np. Arctosa, Alopecosa), a nawet innych rodzin i rodzajów jak np. Agelenidae – Eratigena, Tegenaria (kątniki) oraz Agelena; Dolomedidae – Dolomedes (bagniki) czy nawet przedstawicieli Gnaphosidae (worczakowate)”- powiedział ekspert w dziedzinie pajęczaków Jakub Kilijanek w rozmowie z RMF.FM.
Niegroźne dla człowieka
W Polsce żyją 852 gatunki pająków. Tylko dwa z nich nie są jadowite, nie oznacza to jednak, że pozostałe stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla człowieka. W znakomitej większości przypadków ich szczęki nie są nawet wystarczająco silne, aby przebić się przez naszą skórę. Jeśli lubisz te zwierzęta, koniecznie zajrzyj tu.
Do największych okazów, które można spotkać w naszym kraju, należą: bagnik, krzyżak oraz kątnik. Ten ostatni lubi mieszkać w naszych domach. Wraz z nogami może osiągnąć długość nawet 10 cm. Żywi się owadami takimi jak mrówki czy muchy, raczej nie kąsa człowieka.
