Ten szczur jest bohaterem i na dodatek ustanowił rekord Guinessa

Większości ludzi szczur kojarzy się ze szkodnikiem. Tymczasem zwierzęta te mogą działać również dla dobra człowieka. Ronin to wielkoszczur gambijski, dzięki któremu ocalało wiele ludzkich istnień. Niedawno trafił do Księgi Rekordów Guinessa.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaki jest wielkoszczur gambijski?
Wielkoszczur gambijski to - jak sama nazwa wskazuje - spore zwierzę. Długość ciała tego gryzonia (nie licząc ogona) może dochodzić do 39 cm, a waga aż do 1,5 kg. Jego ciało jest wydłużone, a sierść ma kolor brązowoszary. Cechą charakterystyczną są worki policzkowe, które służą do przenoszenia pokarmu.
Czworonóg żywi się roślinami i niewielkimi owadami. Prowadzi raczej samotne życie, mieszka w wielokomorowej norze. Podejmuje aktywność nocą, za dnia odpoczywa. Żyje w Afryce subsaharyjskiej. Jest inteligentny i chętny do nauki. Człowiek nauczył się wykorzystywać te cechy, szkoląc wielkoszczura do odnajdywania min.
Nauka w zakresie wykrywania min
APOPO to organizacja non-profit, zajmująca się m.in. szkoleniem wielkoszczurów gambijskich w zakresie wykrywania min i ładunków wybuchowych. Zwierzęta nadają się do tego celu idealnie. Są wystarczająco lekkie, żeby nie spowodować detonacji, i mają doskonały zmysł węchu.
Szkolenie zupełnie “świeżego” (pięcio-sześciotygodniowego) osobnika trwa około 9 miesięcy i kosztuje około 6 tys. Euro. Potem szczur przechodzi serię testów, dzięki którym zdobywa akredytację i jest gotowy do pracy. Ich kariera trwa przeważnie 4 do 5 lat, a potem przechodzą na emeryturę. O innym gatunku pracującym dla człowieka przeczytasz tu.
Lepszy niż człowiek
4 kwietnia świat obiegła informacja o pięcioletnim wielkoszczurze imieniem Ronin, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Od sierpnia 2021 r. do lutego 2025 r. czworonóg wykrył aż 109 min lądowych na terenie Kambodży oraz 15 niewybuchów. Poprawił tym samym stary rekord, który należał do przedstawiciela tego samego gatunku imieniem Magawa , który wykrył 71 min i 38 niewybuchów.
Aktualnie APOPO szkoli 104 wielkoszczury gambijskie. Od ciągu 25 lat jej podopieczni wykryli 169,713 min niebezpiecznych ładunków. Gryzonie są szybkie i efektywne. W ciągu 30 minut są w stanie sprawdzić powierzchnię równą kortowi do gry w tenisa. Człowiek z wykrywaczem metalu pracowałby na takim obszarze przez 4 dni. Jeśli interesujesz się szczurami, przeczytaj ten artykuł.
