Światowy Dzień Kota – co musisz wiedzieć, zanim przyjmiesz kocię do domu?

Kobieta przytula swojego kota
17.02 - Światowy Dzień Kota, fot. Pixel-Shot
ikona podziel się
Opublikowano: 17.02.2024 r., 9:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
17 lutego oficjalnie obchodzimy Światowy Dzień Kota. Oczywiście nie jest to jedyny dzień w roku, kiedy powinniśmy celebrować relację z kotami. To wyjątkowe zwierzęta, o które trzeba się troszczyć każdego dnia. Dobra relacja z kotami wpływa korzystnie na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Przyjęcie kota pod dach jest pierwszym krokiem ku pięknej, wspólnej przygodzie. Sprawdź, jak zapewnić zwierzakowi dobre życie w nowym miejscu.

Co zapewnić kotu w nowym domu? Wyjaśniamy

Kocięta są pięknymi, oddanymi i bardzo wdzięcznymi zwierzętami. Nietrudno obdarzyć je miłością. Koty błyskawicznie stają się członkami rodzin, uwielbianymi przez wszystkich domowników. Jeśli kot ma być szczęśliwy i zadowolony, kluczowe będzie jednak zapewnienie mu odpowiedniej opieki. Zanim przyjmiesz kota pod swój dach, powinieneś się upewnić, że masz wszystko, co jest mu potrzebne do życia. Zaspokojenie jego podstawowych potrzeb jest kluczowe, aby kot był szczęśliwy i dobrze poczuł się w obcym dla niego otoczeniu.

Koty wniosą wiele w nasze życie – pod warunkiem że otoczymy je odpowiedzialną i mądrą opieką. Zwierzę ma potrzeby nie tylko, jeśli chodzi o posłanie czy jedzenie, ale też potrzeby behawioralne. Chce czuć się bezpiecznie, ale też mieć pozytywną relację z opiekunem. Zapewnij mu możliwość m.in. ostrzenia pazurków, a także wysokiej jakości jedzenie i wodę. Kot musi mieć również miejsce do łowienia (bo to prawdziwy myśliwy), a więc przestrzeń do codziennej aktywności fizycznej. Wówczas jest duża szansa, że poczuje się dobrze w nowym miejscu.

Kot w mieszkaniu – co powinien jeść?

Jeśli przyjmujesz do swojego domu małe kocię, musisz liczyć się z faktem, że jego potrzeby żywieniowe są duże. To niezwykle istotne, aby zwierzęta otrzymywały pokarm dopasowany do wieku. W ten sposób można prawidłowo zadbać o ich rozwój, a także wzrost. Kocię nie ma dużego żołądka. Powinno więc dostawać jedzenie często, ale w niewielkich porcjach.

Jak możemy dowiedzieć się od Małgorzaty Głowackiej, lekarki weterynarii i ekspertki naukowej ds. żywienia zwierząt w Mars Polska, żywienie kociąt zależy od wieku. Maluchy w wieku 2-4 tygodni, jeśli w dalszym ciągu piją mleko mamy, mogą powoli zacząć jeść pełnoporcjowe, mokre karmy, które dedykowane są juniorom. Od 3 do 4 tygodnia życia wprowadzać można suchą karmę. Najpierw jednak trzeba moczyć ją w wodzie. Można używać też mleka zastępczego. Dopiero później przejść można do częstowania kotów suchymi granulkami.

Warto również pamiętać o osadzeniu dietetycznym, a więc odstawieniu kociąt od żywienia mlekiem. Z reguły jest to 6-8 tydzień. Od tego momentu powinno się karmić zwierzę jedynie gotowymi karmami, które mają specjalny skład dedykowany juniorom. – W dziennej porcji zawierają one wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz energię potrzebne rosnącym organizmom – tłumaczy Małgorzata Głowacka. Pokarm, który jest najlepszy dla kota, powinien być nie tylko odpowiednio zbilansowany, ale też kompletny, strawny i bezpieczny. Musi być też oczywiście odżywczy i smaczny, aby koty chciały go jeść. Karma dla kota powinna być pełnoporcjowa. Tylko wysokiej jakości gotowe jedzenie będzie spełniać takie cechy. Możesz zdecydować się zarówno granulki, jak i np. mięso w galaretce, sosie, pasztecie czy musie. Warto testować, co kot preferuje najbardziej.

Kobieta i kot na kanapie
Koty powinny mieć swoje święto nie tylko 17 lutego :), fot. olezzo

Jak się przygotować na przyjęcie kota do domu?

Zanim przyjmiesz kocię pod swój dach, zadbaj o to, aby miało zapewnione w nim przytulne, bezpieczne miejsce i swój własny kąt. Zwierzę musi mieć gdzie odpocząć, wyspać się, schować lub zrelaksować. Możesz postawić w mieszkaniu m.in. domek dla kota, ale też wygodne posłanko lub innego rodzaju legowisko. Świetnym rozwiązaniem będzie drzewko dla kota, które będzie mógł drapać, ale też wykorzystywać do codziennej aktywności fizycznej.

Kot musi mieć swoje miseczki na wodę i jedzenie. Ważne, aby podawać mu świeżą wodę w czystych naczyniach – powinna być ustawiona z dala od miski z jedzeniem, aby karma nie wlatywała do wody. To ważne, zwłaszcza że wiele kotów chętnie pije wodę w biegu. Jeśli miseczka się nie sprawdzi, możesz spróbować z tzw. kocią fontanną. Konieczna będzie też kuweta.

Warto zadbać o solidny transporter – musi być na tyle duży, żeby kot zmieścił się w nim, nawet gdy urośnie. Transporterek jest ważny, ponieważ to właśnie w nim będziesz zabierać pupila do weterynarza np. na rutynowe kontrole.

Nie zapomnij o zabawkach i bawieniu się nimi ze swoim kotem. W ten sposób zapewnisz mruczkowi zajęcie, ale też wzmocnisz z nim relację. To świetny pomysł, aby zaspokoić łowiecki instynkt kota. Bawiąc się z pupilem, dasz mu wiele radości i zapewnisz ruch – wystarczy tylko kilka minut dziennie.

Światowy Dzień Kota to wyjątkowe święto. Jednak dla miłośników tych zwierząt dosłownie każdy dzień powinien być takim małym świętem, w którym doceniać można pupila. Jeśli koniecznie chcesz sprawić kotu prezent z okazji jego święta, spędź z nim miło czas i daj mu coś pysznego do przekąszenia. Na pewno bardzo to doceni.

Źródło:

Opracowano na podstawie materiałów prasowych Mars Petcare

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto