Nietypowa akcja ratunkowa w Świnoujściu. Strażacy ratowali... piranię

Kilka dni temu w Świnoujściu miała miejsce nietypowa akcja ratunkowa. Dotyczyła zwierzęcia o imieniu Kasia. Jego życie nagle znalazło się w niebezpieczeństwie. Na pomoc przybyła straż pożarna. O sprawie napisała prezydent miasta.
Z tego artykułu dowiesz się:
Awaria akwarium
Kasia to najstarsza w Polsce ryba z gatunku pirania. Stworzenie mieszka na co dzień w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. 11 marca stała się gwiazdą mediów. “W naszym Muzeum Rybołówstwa Morskiego wydarzyło się nieszczęście. Niestety doszło do samoistnego pęknięcia dna akwarium, w którym żyje nasza 40-letnia pirania Kasia. Musiała ona zostać natychmiast przeniesiona do zbiornika zastępczego, w którym będzie przebywała do czasu zamontowania nowego akwarium. Koszt ok. 25.000, które sfinansuje samorząd” - napisała na swoim profilu na Facebooku prezydent miasta Joanna Agatowska.
Awaria akwarium zaskoczyła wszystkich. Kasię w trybie pilnym przeniesiono do mniejszego zbiornika. - Z wielkim trudem ją przesadziliśmy do tego akwarium i jej się tam nie podobało. Zaczęła w tym akwarium walić o ściany, była niezadowolona. W końcu się położyła i zaczęliśmy się martwić, że ona może w tym akwarium nie wytrzymać” - powiedział dziennikarzowi “Teleexpressu” Lech Kamiński z MRM. Jeśli lubisz historie uratowanych zwierząt, koniecznie zajrzyj tu.

W oczekiwaniu na nowy dom
Do pomocy wezwano straż pożarną. Strażacy zgodzili się udostępnić Muzeum większy zbiornik, tak zwany mauser. Przepompowali do niego wodę z uszkodzonego akwarium, aby stworzyć piranii optymalne warunki. Na szczęście Kasia zaakceptowała tymczasowe lokum. Na nowy dom ryba będzie musiała poczekać co najmniej kilkanaście dni.
- Potrzebne są bardzo grube, duże szyby. Firma wykonująca akwaria już je zamówiła. Na taką dostawę czeka się około dziesięciu dni. Klejenie też trochę potrwa - powiedział Wojciech Basałygo z urzędu miasta w Świnoujście w wywiadzie dla TVN 24. Historię innej nietypowej ryby znajdziesz tu.
Jak podaje TVN 24, świnoujska pirania to prawdopodobnie najstarszy w Polsce i dodatkowo jeden z najstarszych w Europie przedstawiciel gatunku paku czarnopłetwy (Colossoma macropomum). W naturze stworzenia te mieszkają w południowoamerykańskich rzekach: Amazonce i Orinoko. Dorosły osobnik może osiągnąć 108 cm długości i nawet 40 kg wagi. Paku czarnopłetwe żyją przeważnie w pojedynkę. Zjadają zooplankton, rozkładające się części roślin, a także ślimaki.