Niesamowity słuch, czyli jak słyszy pies?

Czarny pies leżący na trawie
Jak słyszy pies?, fot. Mary Swift
ikona podziel się
Opublikowano: 12.05.2024 r., 15:41 | Autor: Justyna Sterczewska
Większość z nas zdaje sobie sprawę, że psy mają inny słuch niż ludzie i są wyjątkowo wrażliwe na dźwięki, ale rzadko ktoś zagłębia się w to, jak dokładnie funkcjonuje ich słuch. Rozumienie, jakie dźwięki są dla psa nieprzyjemne, a jakie wywołują u nich pozytywne reakcje, może znacząco pomóc w lepszym zrozumieniu ich zachowań i efektywniejszej opiece nad nimi. To wiedza, która pozwala na budowanie silniejszej więzi i zapewnienie psu większego komfortu.

Co warto wiedzieć o słuchu psa?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zbudowane jest ucho psa? Widoczną częścią jest ucho zewnętrzne z małżowiną, która umożliwia lokalizowanie, skupianie i odbieranie dźwięków. Dzięki specjalnym mięśniom psy mogą poruszać uszami i kierować je w stronę źródła dźwięku, co jest kluczowe dla ich percepcji akustycznej.

W głębi ucha znajduje się przewód słuchowy zakończony błoną bębenkową, która oddziela ucho środkowe od wewnętrznego. Błona ta przechwytuje dźwięki i przekształca je w drgania, które są następnie przesyłane do ucha wewnętrznego, a stamtąd do mózgu. To skomplikowany system, który umożliwia psu precyzyjne odbieranie dźwięków z otoczenia.

Mimo że słuch jest dla psa ważnym zmysłem, nie jest on najistotniejszy. Psy, które tracą słuch lub są niesłyszące, potrafią się przystosować, szczególnie jeśli ich węch pozostaje niezakłócony. W przypadku problemów ze słuchem u twojego psa, konieczna jest regularna kontrola u weterynarza. Nie musisz się jednak zbytnio martwić – z odpowiednią opieką twój pies może wciąż cieszyć się pełnią życia, podobnie jak jego słyszący towarzysze.

Jak słyszy pies?

Nie ma wątpliwości, że choć słuch nie jest najbardziej rozwiniętym zmysłem u psa, jest on znacznie bardziej wrażliwy niż ludzki słuch. Psy doskonale słyszą dźwięki z odległości nawet 25 metrów, podczas gdy człowiek musi być od źródła dźwięku oddalony maksymalnie o sześć metrów, aby usłyszeć równie dobrze. Co więcej, psy potrafią wyczuć nadchodzącą burzę dużo wcześniej niż ludzie, reagując na dźwięki grzmotów z odległości nawet dziesięciu kilometrów.

Psy mają także zdolność uczenia się i rozpoznawania dźwięków, co świadczy o rozwiniętym umyśle tych zwierząt. Często potrafią odróżnić kroki poszczególnych domowników czy rozpoznać dźwięk silnika samochodu, zanim jeszcze zobaczą nadjeżdżające auto. Dzięki temu wiedzą, kiedy ich opiekun wraca do domu i cierpliwie czekają przy drzwiach.

Te zdolności słuchowe sprawiają, że psy nie tylko lepiej radzą sobie w swoim środowisku, ale także mogą służyć jako ważni strażnicy w naszych domach. Rozumienie tych umiejętności pozwala lepiej docenić niezwykłą naturę naszych czworonożnych przyjaciół i umożliwia budowanie z nimi jeszcze silniejszej więzi.

Ile razy słuch psa jest lepszy od słuchu człowieka?

Psy różnią się od ludzi nie tylko zachowaniami, ale również budową anatomiczną, w tym budową ucha. Psie uszy, wyposażone w aż siedemnaście mięśni, pozwalają im na precyzyjne kierowanie uszami w stronę źródła dźwięku, co sprawia, że działają one jak radar. Dzięki temu psy są w stanie lepiej przechwytywać dźwięki. To zasadnicza różnica między słuchem psa a człowieka, gdzie u ludzi dominującym zmysłem jest wzrok, a u psów – węch.

Psy wyróżniają się także zdolnością do słyszenia dźwięków o znacznie wyższych częstotliwościach niż ludzie. Człowiek nie jest w stanie słyszeć dźwięków o częstotliwościach przekraczających dwadzieścia tysięcy Hz, podczas gdy psy mogą słyszeć dźwięki do czterdziestu tysięcy Hz. To oznacza, że psy mają o wiele lepszą zdolność słyszenia w porównaniu do ludzi, z zakresem percepcji dźwięków dwa razy szerszym niż u człowieka.

Dodatkowo, psy są zdolne słyszeć z dużo większych odległości – coś, co człowiek mógłby usłyszeć z odległości dwóch do czterech metrów, pies jest w stanie wyłapać z ponad trzydziestu metrów. Ta zdolność wyjaśnia, dlaczego psy tak szybko reagują na dźwięki, takie jak szelest jedzenia, i pojawiają się w kuchni. Również dlatego psy od dawna pełnią role czujnych stróżów w relacjach z ludźmi, wykorzystując swój wyjątkowy słuch do ochrony i asystowania.

Co świadczy o pogorszeniu się słuchu u psa?

Pierwszym sygnałem, który może wskazywać na pogorszenie słuchu u psa, jest jego problem z lokalizacją źródła dźwięku. Gdy wołasz swojego psa, a on nie może cię zobaczyć, zaczyna rozglądać się niepewnie i zbliża się do ciebie dopiero po wizualnym zlokalizowaniu. Niepokojącym objawem jest także, gdy pies, słysząc głośny dźwięk, jak spadająca łyżka, odwraca głowę w niewłaściwą stronę, co może świadczyć o utracie słuchu w jednym uchu, podczas gdy drugie wciąż działa prawidłowo.

Aby sprawdzić, czy twój pies ma problemy ze słuchem, najlepiej przeprowadzić test w warunkach, w których nie widzi on swojego opiekuna. Stań za psem, poza jego szerokim polem widzenia, i sprawdź jego reakcję na dźwięki, na przykład piszczącą zabawkę lub dźwięk uderzającej o miskę łyżki. Zdrowy pies natychmiast zareaguje, ustawiając uszy i odwracając głowę lub całe ciało w stronę dźwięku. Jeśli pies nie reaguje, może to wskazywać na problemy ze słuchem, choć test ten nie pozwoli wykryć jednostronnej głuchoty.

Szczenięta powinny być testowane dopiero po piątym tygodniu życia, gdyż ich słuch rozwija się po narodzinach. Odpowiednia diagnostyka i wczesne wykrycie problemów ze słuchem u psów są kluczowe, gdyż pozwala to na lepsze zrozumienie ich potrzeb i zachowań, a także na dostosowanie metod opieki i treningu.

Ostateczną diagnozę dotyczącą utraty słuchu u psa można postawić za pomocą badania BAER (Brainstem Auditory Evoked Response), które ocenia reakcję mózgu na dźwięki podawane do ucha. Podczas tego krótkiego testu, wymagającego sedacji ze względu na konieczność unieruchomienia psa, do jednego ucha wprowadzane są słuchawki emitujące dźwięki o określonym natężeniu, a do drugiego ucha podawany jest dźwięk maskujący. Jednocześnie, elektrody igłowe rozmieszczone w różnych miejscach na głowie psa rejestrują fale mózgowe, które informują o aktywności słuchowej zwierzęcia.

Właściciel oglądający ucho psa
Warto regularnie czyścić uszy psa., fot. SP56

Jakich dźwięków nie lubią psy?

Większość psów odczuwa dyskomfort podczas burzy, a ich reakcja może obejmować strach, drżenie, wyjący czy próby ucieczki w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Psy mają zdolność wyczuwania burzy zanim jeszcze się zacznie, co wynika z ich umiejętności słyszenia wibracji powietrza, które są niesłyszalne dla ludzi. Głośność grzmotów może nie tylko wywoływać strach, ale również powodować fizyczny ból, podobnie jak nagłe hałasy od petard czy fajerwerków, które mogą być również fizycznie bolesne dla psów ze względu na nagły wzrost ciśnienia w kanale słuchowym.

Innym źródłem strachu dla psów są dźwięki odkurzacza, które są głośne i nagłe, pojawiające się w domowym, bezpiecznym środowisku. Ruch odkurzacza i jego warczące dźwięki mogą być odbierane przez psa jako obecność drapieżnika, co sprawia, że chcą się bronić przed postrzeganym zagrożeniem. Takie zachowania wskazują na naturalny instynkt samozachowawczy psów w obliczu nieznanych lub niepokojących dźwięków.

Deszcz również może być źródłem niepokoju dla niektórych psów, nawet jeśli na co dzień lubią zabawy w wodzie. Chłodne krople uderzające o ciało mogą wywoływać dyskomfort, a dźwięk padającej wody może drażnić ich wrażliwy słuch. Różnorodność dźwięków, które są nieprzyjemne dla psów, jest duża i czasem strach przed określonymi dźwiękami może rozwijać się z czasem, na przykład po traumatycznym wydarzeniu, co sprawia, że dany dźwięk zaczyna być negatywnie kojarzony.

Co jeszcze warto wiedzieć o słuchu psa?

Zrozumienie sposobu słyszenia przez psy pozwala lepiej interpretować ich reakcje na różne dźwięki, które mogą wywoływać strach lub radość. Psie ucho jest bardzo rozwinięte, a słuch, zaraz po węchu, stanowi dla nich drugi najważniejszy zmysł. Głośne dźwięki, takie jak wystrzały czy alarmy, często kojarzą się psom z niebezpieczeństwem, co prowadzi do instynktownej chęci ucieczki.

Zbyt głośne dźwięki mogą być dla psów nie tylko źródłem strachu, ale również przyczyną fizycznego bólu, dlatego naturalną reakcją psa jest dążenie do oddalenia się od źródła hałasu. Natomiast pewne dźwięki mogą być dla nich wyjątkowo przyjemne. Na przykład, pisk gumowych zabawek nie tylko bawi psy, ale również stymuluje ich myśliwski instynkt, zachęcając do aktywności i gry.

Psy, podobnie jak ludzie, mają swoje muzyczne preferencje i różnie reagują na różne gatunki muzyczne. Szczególnie muzyka klasyczna wydaje się mieć na nie uspokajający wpływ. Warto więc zwracać uwagę na to, jakie dźwięki są odtwarzane w otoczeniu psa, aby lepiej dostosować środowisko do jego potrzeb i zapewnić mu większy komfort.

Źródła:

  • https://wamiz.pl/pies/porady/8782/jak-dziala-psi-sluch
  • https://psiastki.pl/blog/dlaczego-pies-nie-slyszy-jak-zbadac-sluch-u-psa/
  • https://zooart.com.pl/blog/jakie-dzwieki-dla-psa-sa-przyjemne-a-jakie-nie
  • https://petner.com.pl/blog/jak-slyszy-pies/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto