Niecodzienna akcja strażaków. Ze słupa energetycznym musieli usunać… szopa pracza

Szop pracz na słupie
Strażacy pojechali na interwencję ratowania szopa pracza, fot. Meegi/OSP Łagiewniki/Facebook
ikona podziel się
Opublikowano: 14.10.2024 r., 16:10 | Autor: Katarzyna Kaźmierczak Milewska
Strażacy z OSP Łagiewniki zostali wezwani do nietypowej akcji. Okazało się, że na słupie elektrycznym siedzi szop pracz. Zwierzak wszedł na samą górę, ale nie potrafił zejść na dół. Dlatego strażacy musieli mu pomóc dostać się bezpiecznie na ziemię.

Strażacy musieli uratować szopa

Ochotnicza Straż Pożarna w Łagiewnikach dostała nietypowe wezwanie. Jeden z mieszkańców miasta zadzwonił, że na słupie elektrycznym utknął… szop pracz. Uroczy zwierzak postanowił wspiąć się na samą górę słupa, ale najwidoczniej obawiał się zejsć na ziemię.

Na miejsce przyjechały słuzby. Jednak kiedy postanowili udzielić zwierzakowi pomocy, ten zmienił zdanie i sam zeskoczył na ziemię. Widocznie wizja skoku wydawała mu się bezpieczniejsza niż kontakt ze strażakami.

To nie pierwsze takie wezwanie

Chociaż akcja była naprawdę nietypowa, nie była odosobniona. Niedawno podobną interwencję musieli przeprowadzić strażacy z OSP Sośnie w Wielkopolsce. Wszystko dlatego, że dziko żyjących szopów praczy w Polsce jest coraz więcej.

Chociaż jest to u nas gatunek obcy, zwierzaki szybko się rozprzestrzeniają. Pojawiają się w Wielkoposlce i województwie lubelskim. Naturalnie szop pochodzi z Ameryki Północnej, jednak od wielu lat rozprzestrzenia się w Europie, odkąd zaczęto sprowadzać go na fermy hodowlane. Ich obecność w Polsce jest wynikiem zarówno ucieczek sprytnych zwierzaków z hodowli, jak i celowej introdukcji.

Gdzie możesz spotkać szopa

Szopy pracze to sprytne, inteligentne zwierzęta o charakterystycznych "maseczkach" na twarzy, które potrafią przystosować się do różnych warunków środowiskowych. W Polsce są one często spotykane w okolicach lasów i terenów podmiejskich. Często korzystają z żywności pozostawionej przez człowieka, dlatego można spotkać je grzebiące w śmietnikach lub poczyniające sobie w ogrodach.

Chociaż te zwierzęta budzą sympatię swoim wyglądem i zachowaniem, są również uznawane za gatunek inwazyjny, który może stanowić zagrożenie dla rodzimych ekosystemów. Władze w niektórych regionach podejmują kroki w celu kontrolowania populacji szopów, aby zapobiec ich negatywnemu wpływowi na lokalną faunę. Szopy, z racji swojego wszystkożernego trybu życia, mogą powodować szkody w uprawach i siedliskach dzikich zwierząt, co staje się wyzwaniem dla ochrony środowiska.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto