Nie tylko ludzie, ale i zwierzęta cierpią z powodu mikroplastiku. Najnowsze badania zaskakują

Mikroplastik, czyli malutkie drobinki plastiku, można znaleźć wszędzie. W wodzie, glebie, a nawet lodzie skuwającym Arktykę. Najnowsze badania holenderskich naukowców pokazują, że problem jest obecny w środowisku od co najmniej pół wieku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Plastik zalewa świat
Świat ma coraz większe problemy z plastikowymi odpadami. Według danych UN Environment Programme rocznie produkujemy około 400 mln ton plastikowych śmieci. Jedynie około 10% tej monstrualnej góry odpadków trafia do recyklingu. Reszta zanieczyszcza środowisko.
Problemem są nie tylko duże plastikowe z tworzyw sztucznych, ale również tzw. mikroplastik , czyli cząsteczki plastiku o średnicy mniejszej niż 5 mm. Mikroplastik jest odpadem powstającym w trakcie produkcji np. opakowań do żywności, a także skutkiem powolnej degradacji już wyprodukowanych plastikowych elementów.
Odkrycie holenderskich naukowców
Mikroplastik znajduje się dosłownie wszędzie: w powietrzu, glebie, wodzie, a nawet w lodzie pokrywającym Arktykę. Najnowsze badania wskazują, że drobinki plastiku już 50 lat temu szkodziły środowisku. Holenderscy naukowcy znaleźli go w osłonkach larw żyjących wtedy owadów.
Jak podaje WP Tech, badacze z Naturalis Biodiversity Center przeanalizowali 549 sztuk osłonek larw chruścików, zebranych na przestrzeni kilku dekad. W wielu z nich wykryli kolorowe drobinki plastiku. To oznacza, że problem szkodliwych odpadów z tworzyw sztucznych wcale nie jest nowy, ale trapi ludzkość już od dłuższego czasu. O innych interesujących badaniach przeczytasz tu.
Pomogą larwy owadów?
Na początku kwietnia 205 r. równie złe wiadomości nadeszły z Uniwersytetu w Parmie. Pracujący tam naukowcy zbadali 8 ciężarnych, dziko żyjących kotek. Jak informuje portal naukawpolsce.pl, mikroplastik znajdował się w łożyskach trzech i tkankach płodowych dwóch zwierząt. Na razie nie wiadomo, czy plastikowe drobinki wpływają na rozwój małych kociąt, badacze apelują jednak o ograniczenie produkcji przedmiotów z tworzyw sztucznych.
Pozostaje mieć nadzieję, że już wkrótce uda się rozwiązać ten palący problem. Na początku 2025 r. zespół naukowców z Australii i Hiszpanii opracował innowacyjną metodę rozkładania plastikowych odpadów za pomocą… larw mącznika młynarka oraz czarnej muchy. Jeśli interesujesz się najnowszymi odkryciami, przeczytaj ten artykuł.
