Najbardziej jadowity wąż na świecie. Cena spotkania z nim może być wysoka

Wąż na piasku
Tajpan pustynny, fot. Ken Griffiths
ikona podziel się
Opublikowano: 23.04.2024 r., 10:55 | Autor: Justyna Sterczewska
Tajpan pustynny to jeden z najbardziej niebezpiecznych węży na świecie, słynący z posiadania wyjątkowo toksycznego jadu. Jest uważany za najbardziej jadowitego węża na naszej planecie, a kontakt z nim może skończyć się tragicznie. Tajpany dzielą się na dwa główne rodzaje: pustynny i australijski, przy czym ten pierwszy jest znany z posiadania najsilniejszego jadu. Wąż ten, oprócz swojej sławy jako śmiertelnie niebezpieczny, wyróżnia się również specyficznym wyglądem i umiejętnościami adaptacyjnymi do trudnych warunków pustynnych.

Gdzie żyje tajpan pustynny?

Tajpan pustynny występuje na suchych obszarach Australii Zachodniej i Południowo-Zachodniej, a także w zachodniej części Nowej Południowej Walii oraz północno-wschodniej części Australii Południowej. Średnia długość życia tego gatunku może się różnić, ale zazwyczaj jest zależna od dostępności pożywienia i poziomu zagrożeń naturalnych.

Ciekawostką jest fakt, że tajpan pustynny potrafi przetrwać w ekstremalnych warunkach, co czyni go jeszcze bardziej fascynującym, choć groźnym gatunkiem. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, hodowla jadowitych węży, w tym tajpanów, jest surowo regulowana prawnie ze względów bezpieczeństwa publicznego.

Długość życia tajpana pustynnego może być trudna do określenia, zwłaszcza w naturalnym środowisku. Przewidywany okres życia tych węży wynosi średnio od 10 do 15 lat. W niewoli, dzięki kontrolowanym warunkom i braku naturalnych zagrożeń, tajpany mogą żyć nawet ponad 20 lat. Na długość życia tych jadowitych węży wpływa wiele czynników, w tym predyspozycje genetyczne oraz choroby, które mogą znacząco skrócić życie węża.

Jak wygląda ten jadowity wąż?

Tajpan pustynny, znany także jako oxyuranus microlepidotus, jest wężem średniej długości, osiągającym przeciętnie 1,8 metra, choć zdarzają się osobniki nawet 2,5-metrowe. Jego ciało jest zdolne do zmiany koloru w zależności od pory roku – w lecie może przyjmować odcienie słomy lub piasku, a zimą staje się ciemnobrązowe. Takie adaptacje pomagają w regulacji temperatury ciała poprzez lepszą absorpcję lub odbijanie promieni słonecznych. 

Tajpan pustynny posiada charakterystyczną budowę ciała z 23 rzędami łusek grzbietowych w środkowej części ciała i od 55 do 70 podzielonych łusek podogonowych. Jego głowa i szyja często przybierają ciemniejsze barwy w stosunku do reszty ciała, mogą być ciemnobrązowe lub czarne, a spód ciała zdobią brązowo-pomarańczowe plamki. Wyróżnia go także bardzo smukła budowa i prostokątny kształt głowy z okrągłymi źrenicami oraz ciemnymi tęczówkami oczu.

Dlaczego jad tajpana jest taki niebezpieczny?

Toksyczność jadu węża mierzona jest za pomocą wartości LD50, która określa dawkę substancji powodującą śmierć 50% testowanych osobników, wyrażaną w miligramach na kilogram masy ciała. Przykładowo, LD50 jadu tajpana pustynnego dla myszy wynosi zaledwie 0,02 mg/kg, co świadczy o jego wyjątkowej toksyczności.

Tajpan pustynny, będący najbardziej jadowitym wężem na świecie, wstrzykuje jad o wyjątkowo silnym działaniu. Jad ten, który jest głównie neurotoksyczny, zawiera również składniki hemotoksyczne wpływające na proces krzepnięcia krwi oraz komponenty paraliżujące układ nerwowy, uszkadzające nerki oraz wpływające na funkcjonowanie mięśni. Skutki ukąszenia, bez szybkiej interwencji medycznej, mogą być śmiertelne w ciągu zaledwie 45 minut. Przypadki ukąszenia człowieka są jednak bardzo rzadkie.

Tajpan pustynny jest zdolny do wstrzyknięcia około 100 mg jadu w jednym ukąszeniu, co teoretycznie wystarczyłoby, aby zabić około stu dorosłych osób. Średnio w jednym ukąszeniu tajpan wydziela około 44 mg jadu, co nadal stanowi ogromne zagrożenie dla życia.

Czy tajpan pustynny jest agresywny?

Tajpan pustynny to przykład gada, który mimo posiadania śmiercionośnego jadu, charakteryzuje się płochliwym i łagodnym zachowaniem. Te nieśmiałe węże nie atakują ludzi, chyba że zostaną sprowokowane.

Ciekawym aspektem ich życia jest fakt, że mają naturalnego wroga – węża Mulga, który jest odporny na toksyny innych gadów, a tajpany pustynne stanowią dla niego ważny element diety. Tajpan pustynny, będąc samotnikiem, skupia się głównie na polowaniu na gryzonie i małe ptaki, co dodatkowo podkreśla, że jego jadowite zdolności służą przede wszystkim do zdobywania pożywienia.

Źródła:

  • https://dinoanimals.pl/zwierzeta/tajpan-pustynny-najbardziej-jadowity-waz/
  • https://zoonews.pl/tajpan-pustynny-najbardziej-jadowity-waz-australii/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto