Masz te dekoracje w domu? Twoje zwierzęta są w niebezpieczeństwie
Nadchodzą święta, a wraz z nimi mnóstwo przygotowań, zabiegania i intensywnego dekorowania domu. W tym okresie nie zastanawiamy się nad tym, po prostu działamy zgodnie z tradycją. Jednak warto wiedzieć, że niektóre z dekoracji świątecznych mogą być niebezpieczne dla domowych zwierząt! I to wcale nie chodzi o łatwo tłukące się bombki choinkowe!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jemioła jest niebezpieczna dla psów i kotów
Tradycja wieszania jemioły w Polsce jest znana od mniej więcej XVIII wieku. Niewielkie gałązki, ozdobione białymi owockami są symbolem miłości i szczęścia, dlatego jemiołę wiesza się w święta, by sobie zapewnić obie te rzeczy na przyszły rok. Jemioły się także nie wyrzuca z domu, ponieważ w ten sposób wypraszamy z naszego życia szczęście.
Jednak warto wiedzieć, że ten nieodzowny atrybut Bożego Narodzenia, jest bardzo toksyczny. Białe owocki, zwłaszcza jeśli spadną na ziemię, kuszą naszych czworonogów (i niemowlęta też! Warto o tym pamiętać!). Zjedzone mogą być bardzo niebezpieczne, podobnie zresztą jak liście. Warto o tym pomyśleć, jeśli kot podgryza liście roślin doniczkowych. Zjedzenie jemioły prowadzi do szeregu różnych dolegliwości od strony układu pokarmowego, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Objawy po zjedzeniu jemioły
Zatrucie jemiołą objawia się na różne sposoby. Nasilenie objawów jest uzależnione od ilości spożytej rośliny i wielkości zwierzaka. W najlepszym razie skończy się na wymiotach, biegunce lub bólu brzucha, ale tego oczywiście nie chcemy dla swojego zwierzaka.
Gorzej jeśli mały kotek czy piesek zje więcej jemioły. Mogą wtedy pojawić się wyraźne objawy neurologiczne, jak osłabienie, brak koordynacji ruchowej, a w ciężkich przypadkach nawet drgawki. Jeśli zwierzak staje się apatyczny i zaczyna nadmiernie się ślinić, od razu warto udać się do lekarza. Najgroźniejsza jest jednak jemioła dla układu sercowo-naczyniowego. Spowalnia tętno, obniża niebezpiecznie ciśnienie krwi i powoduje nieregularny rytm serca. W skrajnych przypadkach spożycie jemioły przez zwierzaka może doprowadzić do śmierci.
Jak uchronić zwierzaka przed zjedzeniem jemioły
Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad wyborem miejsca do powieszenia jemioły. Powinna być wysoko, ale w takiej lokalizacji, by nie była interesującym celem dla ciekawskiego kotka, czyli z daleka od mebli, blatów oraz drzwi (uwierzcie, dla wielu kociaków wskoczenie na górę skrzydła drzwi to żaden wyczyn). Warto jednak, by było to takie miejsce, w którym możesz kontrolować, czy nie spadają owoce jemioły lub uschnięte liście.
Jeśli zaczniesz podejrzewać, że twój zwierzak zjadł jakąś część jemioły, natychmiast jedź do weterynarza. Być może konieczne będzie płukanie żołądka. Pierwsze objawy to najczęściej ślinotok, apatia lub zaburzenia równowagi. To sygnał, że nie ma na co czekać i trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.
Dekoracja świąteczna niebezpieczna dla zwierząt
Kolejną dekoracją, którą każdy ma w domu na święta, a która może być niebezpieczna, jest gwiazda betlejemska, zwana także poinsecją. Jest to wilczomlecz nadobny, piękna roślina o delikatnych liściach w zielonym i czerwonym kolorze. Jak wszystkie wilczomlecze, roślina wytwarza sok mleczny. To właśnie on jest niebezpieczny – zawiera trujące związki chemiczne.
Często o tym zapominamy, ale poinsecja może być naprawdę niebezpieczna. Dlatego warto ustawić ją tam, gdzie nie mogą sięgnąć po nie dzieci. Warto także znaleźć miejsce z daleka od zwierząt domowych. Chociaż to będzie trudne, bo koty lubią podgryzać liście roślin i zawsze znajdą sposób, by się do niej dostać.
Gwiazda betlejemska nie jest aż tak niebezpieczna jak jemioła, jednak jej spożycie może mieć opłakane skutki. Kończy się wysypką, bólem brzucha, głowy biegunką i wymiotami. Zatrucie tego rodzaju może doprowadzić zwierzaka do odwodnienia, a to jest naprawdę niebezpieczne. W razie zauważenia jakichkolwiek objawów, warto od razu udać się do weterynarza.