Kot jest wsparciem emocjonalnym tak samo jak człowiek. Naukowcy to potwierdzają

Kot to bezwzględny samotnik, który chodzi własnymi ścieżkami i nie jest w stanie przywiązać się do człowieka- chyba wszyscy znamy ten mit. Na szczęście powstaje coraz więcej badań, które go obalają. Niektóre odkrycia idą nawet dalej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kot dobry na wszystko
Bycie opiekunem kota wiąże się z wieloma korzyściami. Głaskanie zwierzęcia czy słuchanie jego mruczenia pomaga redukować stres. Oglądanie jego wygłupów polepsza nastrój. Naukowcy wykazali, że właściciele kotów mają o 30% niższe ryzyko przejścia udaru lub zawału serca niż "niezakoceni".
Ale to nie wszystko. Wąsaci przyjaciele potrafią również oddziaływać na nasze emocje. Wyniki badania przeprowadzonego w Austrii udowadniają, że kot potrafi dostarczyć emocjonalnego wsparcia niemal na takim samym poziomie jak romantyczny partner. Twój kot lubi z tobą spać? Tu sprawdzisz dlaczego.
Jak dzieci
Co więcej, badania wykazują, że koty wbrew obiegowej opinii o ich zdystansowaniu aktywnie szukają kontaktu z człowiekiem, potrafią zapamiętywać spędzone z nim miłe chwile i odwdzięczyć się za nie w przyszłości. W ciągu stuleci, które minęły od czasu udomowienia, wykształciły również szczególną formę komunikowania się ze swoimi opiekunami.
Potrafią naśladować dźwięki wydawane przez ludzkie niemowlęta, czym skłaniają swoich właścicieli do natychmiastowego zwrócenia na nich uwagi. Szczególnie wrażliwe na tego rodzaju “ mowę ” są kobiety. To z kolei oznacza, że koty potrafią rozwijać się społecznie, obserwując występujące między nimi a ludźmi zależności. Jeśli chcesz wiedzieć, czy kot rozumie ludzką mowę, zajrzyj tu.
