Kot drapie meble – czy można go tego oduczyć?
Drapanie jest naturalnym zachowaniem kotów. Pomaga im dbać o pazury, ale też rozciągać mięśnie i oznaczać terytorium. Nie potrafią tego jednak ani zrozumieć, ani zaakceptować właściciele kotów – zwłaszcza dbający o estetykę w mieszkaniu. Czy kota można oduczyć drapania mebli? I dlaczego właściwie zdarza się im to robić? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kot drapie meble – dlaczego to robi?
Właściciele kotów często zastanawiają się, dlaczego ich pupile drapią komodę, szafę lub kanapę. Widok rozprutych mebli nie jest najpiękniejszy, zwłaszcza dla tych, którzy lubią mieć porządek w mieszkaniu i starają się utrzymywać estetyczne wnętrza. Zanim zaczniesz na oślep eliminować zachowanie u swojego kota, warto zrozumieć jego podstawy.
Drapanie pomaga kotom usuwać zrogowaciałe części pazurów. Poza tym koty mają w łapkach gruczoły zapachowe – pozostawiają nimi swoje ślady na zadrapanych powierzchniach. Drapanie pozwala zwierzętom utrzymać sprawność fizyczną. Traktowanie mebli pazurami wynika też czasami ze stresu lub nudy, gdy kotom brakuje zajęć i odpowiednich bodźców.
Jak zapobiegać drapaniu mebli przez kota?
Przede wszystkim zapewnij czworonogowi różne alternatywne miejsca do drapania. Nie może zabraknąć klasycznych drapaków zarówno poziomych, jak i pionowych. W domu stać mogą dwa, a nawet trzy drapaki – kot na pewno będzie zadowolony. Niech mają różne kształty i będą z różnych materiałów (np. jeden dywanowy, a drugi tekturowy). Koty mają swoje preferencje, więc dobrym pomysłem będzie przetestowanie kilku opcji. Możesz też kupić pupilowi matę drapiącą i ustawić ją w miejscu, które często wybiera (np. przy meblach).
Warto pamiętać jeszcze o kilku innych ważnych rzeczach, aby zapobiec drapaniu mebli przez kota:
- Koty zwykle drapią miejsca, w których spędzają najwięcej czasu lub są widoczne dla domowników. Jeśli twój pupil drapie sofę w salonie, postaw przy niej drapak.
- Spryskaj drapak np. kocimiętką z walerianą, aby przyciągnąć do niego kota.
- Zachęcaj zwierzę do korzystania z drapaka (np. baw się z nim przy drapaku lub drap miejsce, pokazując, że kot też może to robić).
Aby ochronić meble, możesz zakryć je specjalną przezroczystą folią – powinna zniechęcić mruczka do drapania. Skutecznie odstraszającą od mebli metodą będzie przyklejenie dwustronnej taśmy klejącej – koty nie cierpią klejących powierzchni. Możesz też zastosować pokrowiec ochrony na mebel, który szczególnie upodoba sobie twój miauczący przyjaciel.
Czy można oduczyć kota drapania mebli?
Oduczenie kota drapania mebli nie jest najprostszym zadaniem, ale można skorygować jego zachowania. Pamiętaj, że wymaga to jednak pracy, systematyczności, konsekwencji i cierpliwości. Nigdy nie karć kota fizycznie za to, że podrapał meble. Krzykiem też nic nie osiągniesz – jedynie wywołasz stres u zwierzęcia, więc najprawdopodobniej jego zachowanie się nasili. Skup się na nagradzaniu kota za dobre nawyki i nawet najmniejsze postępy.
Postaraj się przekierować uwagę kota. Gdy tylko zacznie drapać sofę czy komodę, delikatnie mu przerwij, pokazując smakołyk lub zabawkę. Następnie wskaż mu miejsce, które może drapać. Możesz też użyć na meblu, które kot sobie upodobał, specjalny spray odstraszający lub olejek eteryczny (np. lawendowy lub cytrusowy) – koty nie lubią tych specyfików i powinny omijać mebel.
Co jednak w przypadku, gdy kot się nudzi? Jak oduczyć go drapania mebli?
Postaraj się zapewnić zwierzęciu jak najwięcej rozrywki i aktywności:
- Poświęć czas na interaktywne zabawy z kotem, np. z użyciem piłeczek lub wędki.
- Kup mu zabawki, które wymagają wysiłku intelektualnego – na dłużej zajmują koty.
- Zorganizuj kotu wygodne miejsce np. na oknie, aby mógł obserwować otoczenie.
Usuwanie pazurów u kotów
Aby zmniejszyć konsekwencje kociego drapania, można regularnie przycinać mu pazurki (np. z pomocą weterynarza) i pamiętać o drapakach oraz rozrywce dla kota. To jedyne słuszne rozwiązanie.
Pazurów nie wolno usuwać! To bolesny i nieetyczny zabieg, który upośledza zwierzę. Pozbawiając kota pazurów, skazujesz go na traumę do końca życia. W Polsce całkowite usuwanie pazurów jest na szczęście zakazane.
Jeśli nie chcesz mieć kota z pazurkami, bo boisz się o swoje meble, nie powinieneś mieć go w ogóle.