Jak zabronić psu wchodzenia na piętro? Mamy na to sposoby
Niektórzy dążą do tego, aby wprowadzić ograniczenia dostępu swoim czworonogom do pewnych części domu, np. na piętro. Czasem chodzi o chęć utrzymania porządku tej przestrzeni, innym razem o zapewnienie psu bezpieczeństwa. Wprowadzenie takiego zakazu może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy pies przyzwyczajony jest do swobodnego poruszania się po całym domu. Sprawdź, jak zabronić psu wchodzenia na piętro.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego psy wchodzą na piętro?
Zanim zaczniesz obmyślać plan zabronienia psu wchodzenia na piętro, zastanów się, dlaczego w ogóle to robi. Czy to ciekawość? Chęć bliskości z właścicielami? A może pies poszukuje komfortu? Zrozumienie przyczyny pomoże skuteczniej wdrożyć odpowiedni plan działania. Do czynników motywujących psy do wchodzenia na piętro należy m.in.:
- Ciekawość – dla psa atrakcyjna może być nowa przestrzeń.
- Samotność – gdy właściciele są na górze, pies może szukać z nimi kontaktu.
- Komfort – przyciągające dla psa może być wygodne, miękkie łóżko lub ciepła podłoga.
Jak skutecznie zabronić psu wchodzić na piętro?
Niezwykle ważne, aby ustalić wyraźne granice. Każda zasada powinna być jasna, spójna i konsekwentna. Jeśli pozwolisz czworonogowi wejść na piętro chociaż raz (np. w wyjątkowych okolicznościach), nie zrozumie, dlaczego na co dzień to miejsce jest dla niego niedostępne. Nie nagradzaj więc psa za złamanie zasady (np. głaskaniem na piętrze), aby się do tego nie przyzwyczajał. Określ obszary dostępne dla pupila i wprowadź ustalone reguły dla wszystkich domowników.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby uniemożliwić psom wchodzenie na piętro, jest zamocowanie specjalnych barierek dla zwierząt. Umieść je u podstawy schodów, upewniając się, że są stabilne i odpowiednio wysokie – w ten sposób pies ich nie przeskoczy. Barierki powinny łatwo otwierać się dla domowników. Muszą być jednocześnie trudne do sforsowania dla psa. Upewnij się, że czworonóg nie będzie podkopywać się pod barierką.
Nauka komend i używanie mat odstraszających
Warto nauczyć psa komend, takich jak „Zostań” lub „Stop”. Mogą być pomocne w kontrolowaniu czworonoga. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że nauka wykonywania poleceń przez psa wymaga cierpliwości oraz czasu.
Jak nauczyć psa komendy „Zostań”? W tym celu przygotuj smakołyki jako nagrody. Następnie ustaw psa w pobliżu schodów i wyraźnym tonem wypowiedz komendę „Zostań”. Jeśli pies będzie próbować wchodzić na schody, zatrzymaj go i znów wydaj komendę. Nagradzaj zwierzę za każde dobrze wykonane zadanie. Powtarzaj ćwiczenia regularnie, zwiększając dystans między sobą a schodami.
Na rynku dostępne są też maty odstraszające, które wydają nieprzyjemne dźwięki. Inne wytwarzają lekki impuls wibracyjny, w momencie, gdy pies próbuje na taką wejść. Możesz umieścić matę u podstawy schodów, aby zniechęcić pupila do podejmowania dalszych prób wspinaczki na piętro. Upewnij się jedynie, że mata jest bezpieczna dla zwierząt.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Dla psa stresujący może być zakaz wstępu na piętro – zwłaszcza jeśli wcześniej miał całkowity dostęp do każdej części domu. Warto zaproponować mu atrakcyjne alternatywy, np. stworzyć wygodne miejsca do odpoczynku na parterze. W tym celu zapewnić możesz mu miękkie legowisko w spokojnym, cichym miejscu.
Pamiętaj również o tym, że zmęczony pies jest mniej skłonny do eksploracji zakazanych terenów. Zapewnij mu zatem dużą ilość ruchu i rozrywki. Pies szukający bliskości właściciela chętniej pozostanie na parterze, jeśli wie, że zostanie za to wynagrodzony.
Czego powinieneś unikać? Przede wszystkim:
- Kar fizycznych, gdyż używanie siły powoduje u psów lęk i niechęć do współpracy.
- Niespójności w zakazach i poleceniach – nie można raz psu pozwalać, a raz nie.
- Zaniedbania, czyli braku zapewnienia psu alternatywy.