Jak przygotować psa na Sylwestra? Sposoby na zmniejszenie stresu
Sylwester to czas hucznych zabaw. Ludzie lubią bawić się w ostatnią noc roku. Jednak dla wielu psów jest to okres pełen niepokoju i stresu. Głównym problemem są fajerwerki i głośne dźwięki, które mogą wpływać negatywnie na zdrowie i samopoczucie naszych pupili. Sprawdź, jak pomóc swojemu czworonogowi przetrwać sylwestrową noc w spokoju.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przygotowanie psa do Sylwestra, krok po kroku
Najważniejsze jest zrozumienie potrzeb psa. Każdy psiak jest inny, więc reakcje na dźwięki fajerwerków mogą się różnić w zależności od m.in. rasy, wieku czy dotychczasowych doświadczeń czworonoga. Istotne, aby zrozumieć, że strach przed wybuchającymi petardami nie jest wynikiem „złego wychowania”. Psy mają wrażliwszy słuch niż ludzie, dlatego hałasy są dla nich szczególnie przytłaczające.
Przed Sylwestrem przygotuj swojemu pupilowi bezpieczne schronienie – azyl, w którym będzie mógł się schować. Może to być kojec, specjalne legowisko, buda, a nawet wygodne posłanie pod twoim łóżkiem. Aby wygłuszyć hałasy z zewnątrz, wyściel przestrzeń kocami i poduszkami. Pies musi czuć się przytulnie i bezpiecznie.
Ogranicz również dostęp do okien i drzwi. Zamknij okna, a następnie opuść zasłony lub zasuń rolety, aby zminimalizować hałas i migające światła fajerwerków. Pod żadnym pozorem nie reaguj nerwowo na niestosowne zachowanie psa. Wykaż się cierpliwością! Twój pupil w sylwestrową noc narażony jest na mnóstwo nieprzyjemnych bodźców, więc powinieneś okazać mu wsparcie.
Jak pomóc psu przed Sylwestrem? Skuteczne ćwiczenia
Trening z psem może przygotować go na sylwestrową, ciężką dla zwierzęcia noc. Takie ćwiczenia mogą trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy przed Sylwestrem. Dużą skuteczność przynoszą treningi z wykorzystaniem nagrań fajerwerków. Ważne, aby brzmiały realistycznie. Zacznij od cichego odtwarzania dźwięków i stopniowo zwiększaj ich głośność, obserwując reakcje psa.
Pochwal psa za spokojne zachowanie i nagradzaj smakołykami. W ten sposób wzmocnisz pozytywne skojarzenia z dźwiękami petard. Co w przypadku, gdy pies zacznie się stresować? Wtedy zmniejsz natężenie dźwięków do poziomu, przy którym będzie spokojniejszy i zwiększaj je od nowa, ale trochę wolniej.
Podczas puszczania nagrań ćwicz z psem wykonywanie różnych komend, aby skupiał się na czymś innym niż hałasie. Za każde prawidłowo wykonane zadanie nagradzaj czworonoga czymś pysznym. Powtarzaj ćwiczenia do momentu, gdy pies stanie się obojętny na odtwarzane dźwięki.
Sylwester to czas, gdy pies powinien czuć się bezpiecznie pod twoją opieką. Warto utrwalać standardowe komendy, takiej jak „zostań”, „siad” czy „idziemy”. Mogą one pomóc w sytuacjach kryzysowych, np. gdyby pupil wpadł w panikę i chciał uciec.
Dzień Sylwestra – co zrobić z psem?
Ważne jest zapewnienie psu aktywności fizycznej. Przed nadejściem wieczoru warto wybrać się z nim na długi spacer, aby pupil się zmęczył. Wyczerpany fizycznie będzie nieco spokojniejszy. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa samego w domu – musi czuć się bezpiecznie. Nie zmuszaj go też do przebywania w pobliżu głośnych miejsc.
W trakcie puszczania fajerwerków zostań z pupilem w domu. Twoja obecność może okazać się dla niego najbardziej uspokajająca. Mów do niego spokojnym głosem i okaż mu wsparcie. Możesz też zająć go zabawką lub ulubionymi przysmakami. Włącz delikatną muzykę, która pomoże zagłuszyć hałasy zza okna.
Jeśli twój pies bardzo silnie reaguje na dźwięki, skonsultuj się wcześniej z weterynarzem. Być może konieczne okażą się preparaty ziołowe, suplementy diety lub leki uspokajające, które pomogą psu w uporaniu się ze stresem. Po Sylwestrze zwróć uwagę na zachowanie pupila w kolejnych dniach. Jeśli stres utrzymuje się długo, skonsultuj się ze specjalistą.
Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie psa na Sylwestra to wyraz troski i miłości do czworonoga. Wszelkie działania prewencyjne zaplanuj wcześniej i odpowiednio dostosuj je do potrzeb pupila. W ten sposób możesz sprawić, że Sylwester będzie bezpieczny dla twojego psiego przyjaciela.