Jak pielęgnować kocią sierść zimą? Te porady ułatwią sprawę
Zima to czas, kiedy warto zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację sierści swojego kota. Mimo że futro doskonale chroni pupila przed zimnem, zmieniające się warunki atmosferyczne i ogrzewane pomieszczenia wpływają na stan jego sierści i skóry. Sprawdź przydatne wskazówki dotyczące pielęgnacji kociej sierści zimą.
Z tego artykułu dowiesz się:
Regularne wyczesywanie sierści
Regularne czesanie kota jest niezwykle istotne w okresie zimowym. Bez względu na to, czy masz kota krótkowłosego, czy długowłosego, czesanie pomoże pozbyć się martwych włosów i zapobiegnie tworzeniu się kołtunów. Jeśli w sierści pozostaną martwe włosy, doprowadzić mogą do poważnych problemów skórnych i nasilać linienie. Właśnie dlatego czesanie jest takie ważne.
Długowłose koty powinno się czesać codziennie – najlepiej z pomocą szczotki o delikatnym włosiu. Świetnie sprawdza się też grzebień z metalowymi zębami. W przypadku kotów krótkowłosych wystarczy czesanie 2-3 razy w tygodniu. Warto podkreślić, że czesanie dodatkowo poprawia ukrwienie skóry. Przekłada się to na lepszy stan sierści kotów.
Dieta i suplementacja
Zdrowa sierść nie powinna kończyć się na czesaniu. Istotne jest również odpowiednie odżywianie kota. Zimą zwróć uwagę na to, czy dieta pupila jest dobrze zbilansowana i bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. To składniki odgrywające kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej skóry i lśniącej sierści kotów.
Pod kontrolą weterynarza możesz wprowadzić też suplementy zawierające np. olej z łososia lub tran. Pamiętaj również o tym, że zimowa pora wpływać może na niższą wilgotność powietrza. Należy więc zadbać o prawidłowe nawodnienie kota, podając mu świeżą wodę i mokrą karmę wysokiej jakości.
Systematyczna kontrola stanu skóry i sierści
Zimą należy regularnie sprawdzać stan skóry i sierści kota. Upewnij się, że nie ma na niej śladów przesuszenia, podrażnień czy łupieżu. Co w przypadku, jeśli zauważysz jakieś zmiany? To może być sygnał, że dieta jest nieodpowiednio dostosowana do kota. Może to również oznaczać, że twój przyjaciel wymaga dodatkowej opieki weterynaryjnej.
Jeśli na skórze kota pojawią się zaczerwienienia i ranki lub zauważysz, że kot nieustannie się drapie, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. Problemy skórne mogą być oznaką alergii, infekcji bakteryjnej lub pasożytniczej.
Sprawdzone sposoby na pielęgnację kociej sierści
Zima to czas, kiedy powinno się poświęcić trochę więcej uwagi pielęgnacji kociej sierści. Jak już wiesz, w dbaniu o nią pomoże m.in. regularne czesanie, odpowiednia dieta i monitorowanie stanu skóry. Warto pamiętać też jednak o kilku innych kwestiach.
- Zimą koty często się nudzą i w związku z tym więcej stresują, co może negatywnie oddziaływać na stan ich sierści. Zapewnij pupilowi odpowiednią rozrywkę w postaci interaktywnych zabawek lub drapaków. Spędzanie więcej czasu z kotem pomoże mu zredukować stres. Wzmocni też sierść i… waszą więź.
- Ogrzewanie mieszkania może negatywnie wpływać na stan sierści i skóry kotów. Suche powietrze doprowadza do m.in. łuszczenia się skóry, a także elektryzowania sierści. W takim przypadku pomóc może walka z suchym powietrzem i zakup np. nawilżacza.
- Koty zwykle nie potrzebują kąpieli, ponieważ same dbają o swoją higienę. Jednak w niektórych sytuacjach może zajść potrzeba umycia sierści pupila, np. po kontakcie z trudno zmywalnymi lub szkodliwymi substancjami. Wówczas można użyć delikatnego szamponu przeznaczonego dla kotów i wykąpać zwierzaka w ciepłej (nigdy nie gorącej!) wodzie. Po kąpieli ważne jest dokładne osuszenie kota miękkim ręcznikiem.