Jak chronić małego psa przed zimnem?
Zimą bywa trudno nie tylko nam, ale również naszym czworonożnym przyjaciołom. Zwłaszcza małe psy często muszą mierzyć się z przeszywającym ich chłodem. Ze względu na budowę ciała i zwykle krótsze futro, psy małych ras są bardziej narażone na wychłodzenie. Sprawdź, jak odpowiednio zadbać o pupila, aby zima nie była mu straszna.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak ubierać małego psa w zimne dni?
Małe psy w stosunku do swojej masy mają dość dużą powierzchnię ciała. Sprawia to, że szybciej tracą ciepło. Wiele ras (np. chihuahua czy maltańczyk) ma krótkie lub cienkie futro, które nie zapewnia odpowiedniej izolacji termicznej. Mały rozmiar utrudnia takim psom pokonywanie m.in. śnieżnych ścieżek, co podczas spaceru prowadzi do ich wychłodzenia.
Aby zapewnić małemu psu ciepło w chłodne dni, należy go odpowiednio ubrać. Na rynku jest dostępnych wiele różnych ubranek, które pomogą pupilowi w zachowaniu odpowiedniej temperatury ciała. Na co warto zwrócić uwagę, kupując ubranka dla psa?
- Materiał – postaw na ubranka wykonane z oddychających i ciepłych materiałów, np. wełny lub polaru. Unikaj tkanin, które mogą zatrzymywać wilgoć.
- Dopasowanie – ubranie powinno zostać dobrze dopasowane do rozmiaru psa. Nie może krępować jego ruchów.
- Warstwy – w mroźne dni możesz założyć psu dodatkową warstwę ubrania w postaci np. kamizelki lub kurtki wodoodpornej.
Na kontakt z zimnem, śniegiem i solą drogową szczególnie narażone są psie łapy. Aby je chronić, warto rozważyć zakup specjalnych butów dla czworonogów. Obuwie tego typu ochroni przed wilgocią i zapewni psu ciepło. Jeśli twój pupil nie przepada za butami, możesz użyć maści ochronnej na bazie wosku pszczelego lub specjalnego kremu dla psów. Dzięki takim kosmetykom stworzyć można barierę ochronną przed wilgocią i solą. Staraj się regularnie sprawdzać łapy psa po spacerach. Pozbywaj się resztek soli i śniegu. Aby zapobiec gromadzeniu się lodu, przycinaj włosy między opuszkami.
Spacery z psem i odpoczynek w domu – o co zadbać?
Kluczowym elementem ochrony małego psa przed zimnem jest dostosowanie spacerów do warunków pogodowych. Jeśli temperatura jest ekstremalnie niska, ogranicz do minimum czas spędzany na zewnątrz. Wystarczą krótkie spacery, aby pies załatwił potrzeby fizjologiczne. Gdy już wspólnie spacerujecie, zachęcaj psa do aktywności – ruch pomoże utrzymać ciepło. Wybieraj trasy osłonięte od wiatru i unikaj miejsc, w których rozsypano dużo soli drogowej.
W chłodne dni pies dużo czasu spędza w domu. Również tam należy zadbać o komfort czworonoga. Upewnij się, że legowisko psa znajduje się z dala od przeciągów i zostało odpowiednio wyściełane. Możesz również zainwestować w koce i poduszki, zwłaszcza że małe psy lubią się pod nimi ukrywać. Zapewnij czworonogowi dodatkowe nakrycie, w które będzie mógł się wtulić podczas chłodnych dni. Na skórę psa w sezonie grzewczym niekorzystnie wpływać może suche powietrze. Rozważ więc zakup nawilżacza powietrza.
Dieta, suplementacja i regularne wizyty u weterynarza
Zima to czas, gdy pies potrzebuje więcej energii, aby utrzymać ciepło. Zadbaj więc o to, aby dieta dostosowana była do jego potrzeb. Zwiększ kaloryczność posiłków, zwłaszcza gdy twój pies spędza dużo czasu na dworze. Dodaj do jego diety kwasy tłuszczowe w postaci suplementów z kwasami omega-3 i omega-6. Dzięki nim poprawić się może kondycja skóry i sierści twojego czworonoga. Upewnij się, że pies ma stały dostęp do świeżej wody. Bez względu na pogodę jego organizm potrzebuje odpowiedniego nawodnienia.
W chłodne dni warto częściej kontrolować stan zdrowia swojego pupila. Weterynarz pomoże ocenić, czy pies nie ma problemów skórnych związanych z suchym powietrzem lub mrozem. Jeśli zauważysz, że czworonóg się trzęsie, jest ospały i unika spacerów, może to oznaczać wychłodzenie. W tej sytuacji trzeba pilnie skonsultować się z weterynarzem.
Jak widzisz, ochrona małego psa przed zimnem wymaga odpowiedniego przygotowania, jednak nie jest skomplikowana. Wystarczy kilka prostych kroków, aby zadbać o bezpieczeństwo i komfort czworonoga. Pamiętaj o odpowiednich ubraniach i dostosowaniu ich do aktywności, wielkości i zapotrzebowania psa. Zadbaj też o wygodne miejsce dla pupila w domu. W ten sposób zima minie łagodnie zarówno dla ciebie, jak i twojego przyjaciela.