To imponujące zwierzę trafiło do Księgi Rekordów Guinessa. Ma 68 lat

Fatou ma czarne futro i imponującą sylwetkę. Na dodatek otrzymała niedawno tytuł rekordzistki. Jest najstarszym przedstawicielem swojego gatunku trzymanym w niewoli. Od 1959 r. mieszka w Berlinie. Wszyscy ją uwielbiają za łagodny charakter.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mała znajda
Gorylica Fatou pochodzi z Afryki Zachodniej. Została znaleziona jako młode zwierzę przez francuskiego marynarza w 1959 r. Mężczyzna sprzedał nietypowy “fant”, a uzyskanymi w ten sposób pieniędzmi spłacił dług, który zaciągnął w jednej z marsylskich tawern. Następnie Fatou trafiła do Madame Lafevre , która zajmowała się handlem dzikimi zwierzętami, a od niej do berlińskiego ogrodu zoologicznego.
Nowi opiekunowie stwierdzili, że gorylica może mieć około dwóch lat. Oznaczało to, że przyszła na świat w 1957 roku. 13 kwietnia (umowny dzień urodzin, ustanowiony przez pracowników zoo) 2025 r. Fatou skończyła 68. lat. Oznacza to, że jest najstarszym przedstawicielem swojego gatunku żyjącym w niewoli. Pokonała tym samym inną rekordzistkę - Colo .

Rekordzistka
Colo urodziła się 22 grudnia 1956 r. Całe swoje życie spędziła w ogrodzie zoologicznym Columbus Zoo w mieście Powell (stan Ohio, USA). Była pierwszym gorylem, który przyszedł na świat w niewoli. Zmarła 18 stycznia 2017 r. w wieku 60. lat. W naturze zwierzęta te żyją przeciętnie od 40 do 50 lat.
Fatou "poprawiła" rekord koleżanki aż o 18 lat! Z okazji swojego święta otrzymała kosz pełen smakołyków w postaci m.in. miękkich owoców, nadających się do jedzenia nawet bez użycia zębów, których seniorka po prostu… nie ma. Ulubioną przekąską gorylicy są jagody. Niestety nie może ich jeść codziennie. Ze względu na wiek nie powinna spożywać nadmiernej ilości cukru. Na co dzień dostaje wyłącznie warzywa. O najlepszej karmie dla kota przeczytasz tu.
Ulubienica
“Bardzo dbamy o jej zdrowie” - powiedziała Hanja Runge , rzeczniczka prasowa berlińskiego zoo, w wywiadzie dla Guinness World Records . „Oprócz zbilansowanej diety, codzienna rutyna Fatou obejmuje takie czynności, jak poszukiwanie pokarmu na wybiegu oraz wspinanie się po linach, dzięki którym gorylica pozostaje aktywna”.
Opiekunowie chwalą seniorkę za jej łagodne usposobienie. “Fatou jest naprawdę niezwykła” – stwierdził dr Andreas Knieriem, dyrektor berlińskiego zoo. „Nie tylko z powodu jej rekordowego wieku. Jej spokojne, wręcz dystyngowane zachowanie urzeknie każdego”. O innej nietypowej rekordzistce przeczytasz tu.
Kuzyn człowieka
Goryl to duży ssak lądowy, który należy do rodziny człowiekowatych, co oznacza, że cechuje się wysokim poziomem inteligencji. Potrafi poruszać się w pozycji wyprostowanej (ze względu na wiek oraz artretyzm Fatou zatraciła tę umiejętność). Jest roślinożerny. Dziennie zjada około 20 kg pokarmu.
Stworzenia te mieszkają na terenie Afryki. Wyróżniają się imponującymi rozmiarami. Samce dorastają do 120 cm wysokości (rekordzista miał 183 cm wzrostu) i około 200 kg wagi. Samice są nieco mniejsze. Budowa ciała goryla umożliwia mu chodzenie po drzewach, jednak robią to tylko młodsze, stosunkowo lekkie osobniki. Dorośli trzymają się ziemi. Każdy goryl ma unikatowe odciski palców, tak samo, jak przedstawiciele gatunku homo sapiens.
