Dlaczego pies trzepie głową? Nie ignoruj tego objawu!

Sprawdzanie ucha u psa
Nadmierne trzepanie uszami u psa może oznaczać problem zdrowotny, fot. ShutterDivision
ikona podziel się
Opublikowano: 06.06.2024 r., 15:03 | Autor: Justyna Sterczewska
Powtarzające się potrząsanie głową przez psa często budzi niepokój u opiekunów. Choć normalne jest, że czworonogi od czasu do czasu wykonują gwałtowne ruchy głową, częste powtarzanie tego zachowania może wskazywać na problem zdrowotny lub behawioralny. Potencjalne przyczyny takiego zachowania mogą obejmować infekcje uszu, obecność ciał obcych w uchu, alergie, pasożyty, a nawet problemy neurologiczne. W przypadku zauważenia częstego potrząsania głową u pupila warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby zidentyfikować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie.

Dlaczego pies trzepie uszami?

Trzepanie uszami u psa to naturalny odruch obronny organizmu, spowodowany poczuciem dyskomfortu w obrębie kanału słuchowego lub innej części głowy. Uszy czworonogów są bardzo dobrze unerwione i wrażliwe nawet na najmniejsze bodźce, co sprawia, że sporadyczne podrapanie się w ucho czy trzepanie głową zdarza się każdemu psu.

Niewielkie czynniki, takie jak kropla wody, pyłek z roślin czy kurz, mogą sprawić, że pies będzie trzepał uszami, starając się pozbyć drażniącego elementu. Gdy tylko uda mu się usunąć przyczynę dyskomfortu, wraca do zabawy lub kontynuuje spacer, nie okazując już więcej niepokoju.

Po kąpieli psy często trzepią głową, aby usunąć resztki wody z sierści i kanałów słuchowych. Jest to zupełnie normalne zachowanie, mające na celu osuszenie uszu i poprawę komfortu pupila.

Kiedy trzepanie uszami powinno wzbudzić niepokój u opiekuna?

Podczas spaceru pies może nagle zacząć trzepać uszami, co często wskazuje na obecność źdźbła trawy w uchu. Mimo że ciała obce mogą być widoczne, nie należy ich usuwać samodzielnie, aby uniknąć uszkodzenia delikatnych struktur ucha. Weterynarz dokładnie zbada ucho, usunie przeszkodę przy użyciu specjalistycznych narzędzi i oceni, czy błona bębenkowa jest nienaruszona.

Inną przyczyną trzepania uszami i głową mogą być problemy skórne lub pasożyty. Aby dokładnie zdiagnozować problem, weterynarz wykonuje badanie zeskrobiny skóry i analizuje próbkę pod mikroskopem. Częste drapanie się, trzepanie uszami oraz zmiany skórne mogą sugerować alergię, na przykład atopowe zapalenie skóry.

Jeśli pies nieustannie trzepie uszami, a małżowiny są zaczerwienione i bolesne przy dotyku, a także wydobywa się z nich nieprzyjemnie pachnąca ciemna wydzielina, może to wskazywać na zapalenie ucha zewnętrznego. Objawami są również przechylanie głowy na bok, ciągłe drapanie uszu oraz asymetria w ich ułożeniu. W takich przypadkach niezbędna jest szybka wizyta u weterynarza, aby uniknąć komplikacji takich jak uszkodzenie błony bębenkowej lub zapalenie ucha środkowego i wewnętrznego.

Zapalenie uszu może być spowodowane przez bakterie, wirusy, pasożyty lub drożdżaki, które normalnie bytują w uchu, ale stają się problemem, gdy układ odpornościowy psa jest osłabiony. W efekcie w uchu gromadzi się wydzielina, pojawia się zaczerwienienie, świąd i ból.

Gdy pies trzepie uszami z powodu zapalenia, weterynarz przeprowadza diagnostykę, w tym wymaz z ucha, aby ustalić przyczynę infekcji. Leczenie najczęściej obejmuje krople i płukanki do uszu. Niewłaściwie leczone zapalenie ucha zewnętrznego może prowadzić do powikłań, dlatego ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń weterynarza i nie przerywać terapii.

O czym warto pamiętać?

Dbając o dobrostan swojego czworonoga, opiekun powinien zawsze zwracać uwagę na niepokojące objawy i zmiany w zachowaniu psa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem, aby zdiagnozować problem. Wczesna diagnostyka zwiększa szanse na skuteczne leczenie i minimalizuje dyskomfort zwierzęcia.

Jeżeli potrząsanie głową pojawia się w stresujących sytuacjach, ważne jest, aby rozpoznać źródło stresu i pomóc psu. Jeśli takie epizody są częste, warto skonsultować się z behawiorystą, który pomoże zidentyfikować problem i pokaże, jak ćwiczyć z psem, aby poprawić jego samopoczucie i zachowanie.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto