Dlaczego pies merda ogonem? Jest szczęśliwy czy chce zaatakować?

Widok psiiego ogona i łap
Psie emocje pozwala odczytać m.in. ich postawa ciała i ruchy ogona, fot. PixieMe
ikona podziel się
Opublikowano: 09.11.2024 r., 15:48 | Autor: Paulina Zambrzycka
Psy komunikują się z ludźmi poprzez mowę ciała. Aby wyrazić emocje, machają ogonem. Znaczenie merdania rozpoznać można po jego kierunku lub ułożeniu. Niektórzy mylnie zakładają, że machanie ogonem u psów zawsze oznacza radość. Tymczasem może być to zupełnie inna emocja, będąca zapowiedzią np. agresywnych zachowań. Sprawdź, co oznacza machanie ogonem u psów i jak odczytywać związane z tym emocje zwierzęcia.

Co oznacza machanie ogonem u psów?

Mowa ciała psa jest niezwykle ważna, ponieważ właśnie w ten sposób zwierzęta się z nami komunikują. Psie emocje pozwala odczytać m.in. ich postawa ciała, ustawienie uszu, mimika i ruchy ogona. Rozumiejąc pupila, można zapewnić mu odpowiednią opiekę emocjonalną. Taki pies będzie czuć się nie tylko bardziej zrozumiany, ale też szczęśliwszy, co przełoży się na jego lepsze zdrowie i samopoczucie.

Gdy pies energicznie rusza ogonem, zwykle wyraża w ten sposób silne pobudzenie. Jaką wiadomość chce przekazać? Możesz odczytać to po wysokości, na jakiej trzyma ogon. Sprawdź, co oznacza poszczególne ułożenie psiego ogona.

  • Wysoko uniesiony ogon – jeśli pies trzyma go wyprostowanego jak maszt, to oznaka silnych emocji – zwłaszcza jeśli rusza nim z szaloną prędkością na lewo i prawo. Niektóre rasy psów noszą wyprostowane ogony ze względu na specyfikę rasy (np. mopsy, husky). Warto o tym pamiętać, próbując odczytać ich emocje.
  • Żywe machanie ogonem – taki komunikat przekazywać może pies, który chce, aby ktoś go pogłaskał. Czasem dodatkowo porusza całym ciałem. Chęć pogłaskania poznać też można po jego lekko przymrużonych oczach i zapraszającym uśmiechu (otwarty pyszczek).
  • Opuszczony poniżej tułowia, merdający ogon – może oznaczać przyjmowanie przez psa pozycji obronnej i poczucie lęku. Zwierzę obniża postawę i praktycznie kładzie się na ziemi. Czasem też przewraca się na plecy, co jest wyraźną manifestacją lęku i prośbą o zostawienie go w spokoju. Nie pocieszaj go, gdy w takiej pozycji, zwłaszcza jeśli to nie twój pies. Będąc w strachu, taki pies może cię ugryźć.

Merdanie ogona u psa – co o nim mówi?

Merdając ogonem, pies może przekazywać wiele komunikatów. Machanie ogonem oznaczać może radość psa na nasz widok, ale też gotowość do ataku.

  • Rysowanie kół ogonem – jeśli pies nim macha, jednocześnie kreśląc kółka, to oznaka szczęścia. Takie zachowanie może być spowodowane zobaczeniem np. właściciela lub kogoś bliskiego dla czworonoga po dłuższej rozłące.
  • Nieruchomy ogon – jeśli brak jest reakcji ogona, skup się na reszcie ciała i z niej postaraj wyczytać psie emocje (np. nastroszone uszy).
  • Ogon podniesiony do połowy (równolegle do tułowia) – takie ułożenie ogona świadczy o średnim poziomie podniecenia u psa. Nie oznacza jednak, że zwierzę np. nas nie zaatakuje. Obserwuj jego ciało. Jeśli czworonóg jest przyjaźnie nastawiony, będzie mieć przymrużone oczy i otwarty pyszczek.
  • Sztywna postawa i brak merdania ogonem – może wskazywać na to, że pies chce zaatakować. Świadczy o tym dodatkowo wysunięta do przodu postawa zwierzaka i wzrok skupiony na tobie. Pies tuż przed atakiem często nieruchomieje.
Pies na podwórku
Jeśli pies macha ogonem, jednocześnie kreśląc nim kółka, najprawdopodobniej to oznaka szczęścia, fot. Linas T

Co jeszcze warto wiedzieć o mowie ciała psów?

Psy komunikują o swoich emocjach innym psom, podobnie jak w przypadku ludzi. Gdy do twojego pupila podejdzie obcy pies, może zacząć machać ogonem, obniżając go – to oznaka lęku i stresu. Gdy emocji nagromadzi się ich zbyt wiele, dojść może do sprzeczki między czworonogami. Który zaatakuje pierwszy? Zwykle ten pies, który na widok drugiego znieruchomiał – a wraz z nim jego ogon. Widząc takie zachowanie u swojego pupila (i przyjmowanie przez niego sztywnej postawy), od razu zareaguj i zabierz psa w inne miejsce.

Niektórzy nie starają się zrozumieć tego, co pies chce przekazać mową ciała. Inni mylnie odczytują sygnały wysyłane przez zwierzęta. Najlepiej nie podchodzić do obcych psów, zwłaszcza gdy nie potrafimy odczytać ich emocji. Jeśli na nasz widok pies np. opuścił ogon i nisko nim macha, wydając się przy tym smutny, nie próbuj go głaskać. Taka postawa ciała może sugerować, abyśmy zostawili psa w spokoju. Nie podchodź do niego – przestraszone zwierzę może zacząć się bronić i zaatakować.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto