Dlaczego pies liże opiekuna? O tym nie miałeś pojęcia!

Pies liżący kobietę po twarzy
Dlaczego pies liże właściciela?, fot. Drobot Dean/rodimovpavel
ikona podziel się
Opublikowano: 05.04.2024 r., 10:15 | Autor: Justyna Sterczewska
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co kryje się za tym, gdy pies liże swojego właściciela? Powszechnie przyjmuje się, że przez lizanie psy wyrażają swoją miłość i radość z powodu ponownego spotkania z opiekunem po czasie rozłąki. Jednak to zachowanie ma również szereg innych, głębszych znaczeń. Oto niektóre z przyczyn, dla których psy mogą to robić.

Z jakiego powodu psy liżą opiekuna, inne czworonogi lub przedmioty?

Warto podkreślić, że lizanie jest dla psów zupełnie naturalnym zachowaniem i stanowi kluczowy element ich interakcji społecznych. To zachowanie ma swoje korzenie w dzikiej naturze psów, gdzie jest obserwowane między innymi w stadach wilków. W takich grupach słabsze osobniki wyrażają swoją uległość wobec dominujących poprzez lizanie. Lizanie przez pokonanego wilka zwycięzcy sygnalizuje chęć zakończenia konfliktu bez dalszej agresji.

Podobnie, zarówno dzikie wilki, jak i psy hodowlane, wykazują troskę o swoje potomstwo poprzez delikatne lizanie ich brzuchów. Działanie to służy nie tylko stymulacji fizycznej maluchów, ale również budowaniu silnej więzi między matką a szczeniętami. Dorosłe psy zachowują to zachowanie, okazując sympatię i radość względem innych psów oraz swoich ludzkich towarzyszy, poprzez lizanie ich dłoni czy twarzy.

Lizanie może również pełnić funkcję uspokajającą i pomagać psom radzić sobie z intensywnymi emocjami, jak strach czy stres. Proces ten stymuluje wydzielanie endorfin, znanych jako hormony szczęścia, co tłumaczy, dlaczego eksperci od zachowania zwierząt często zalecają zabawki do lizania lub gryzienia w celu łagodzenia niepokoju czy problemów z separacją. 

Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę, że nadmierne lizanie może być również sygnałem problemów zdrowotnych lub behawioralnych. Niepokojące może być, gdy pies nieustannie liże swoje łapy lub sierść, jak również kiedy zaczyna lizać ściany i inne powierzchnie domowe. W takich przypadkach zalecana jest szczególna uwaga właściciela i konsultacja z weterynarzem.

Czy pozwalać psu na lizanie po twarzy lub rękach?

Zastanawiając się nad tym, czy dopuszczać do sytuacji, w której pies może lizać człowieka, ważne jest, by mieć na uwadze kilka kluczowych kwestii. Akceptacja takiego zachowania jest zazwyczaj bezpieczna, o ile unika się sytuacji, w których pies liże twarz człowieka. To dlatego, że ślina psa jest nośnikiem patogenów, które najszybciej mogą przeniknąć do organizmu przez błony śluzowe, takie jak te w nosie, oczach i ustach. Mimo że przypadki transmisji chorób od psów na ludzi nie zdarzają się często, zawsze lepiej jest dmuchać na zimne i unikać niepotrzebnego ryzyka. Ponadto, jeżeli skóra człowieka jest jakkolwiek uszkodzona, kontakt z psią śliną powinien być szczególnie ograniczony.

Chociaż nie brakuje opinii przypisujących psiej ślinie właściwości leczniczych, ze względu na zawartość białek, takich jak lizozym i histatyny, które są znane z działania antybakteryjnego, warto zdawać sobie sprawę, że skuteczność tych właściwości jest ograniczona wyłącznie do organizmu psa. Kontakt człowieka z psią śliną, szczególnie na otwartych ranach, może prowadzić do zakażeń bakteriami typu E. coli czy Campylobacter. W obliczu takich ustaleń, samodzielne opatrywanie ran wydaje się być znacznie bezpieczniejszą praktyką niż pozwolenie na ich lizanie przez psa.

Pies liżący rękę człowieka
Pies liżący rękę właściciela, fot. art_rich

Czy można odzwyczaić psa od lizania?

Istnieje jedna podstawowa zasada: wzmacniaj zachowania, które uważasz za pozytywne, a te niechciane staraj się ignorować. Jeśli wolisz, aby twój pies nie lizał ciebie ani innych członków rodziny po twarzy, warto zacząć wpajać mu to już od najmłodszych lat. Gdy tylko pies podejmie próbę lizania, spokojnie powiedz "nie", po czym delikatnie się oddal i przestań zwracać na niego uwagę. Ważne jest, aby w takich momentach zachować spokój i nie podnosić głosu na psa ani go nie odpychać, ponieważ dla niego takie zachowanie jest naturalne i prawdopodobnie ma być wyrazem jego miłości i przywiązania. Reagując gwałtownie, możesz tylko niepotrzebnie stresować zwierzę i zaszkodzić wzajemnemu zaufaniu.

Ignorując psa w momencie, gdy zaczyna lizać, komunikujesz mu w prosty sposób, że takie działanie nie przyniesie mu oczekiwanej reakcji, jaką jest zainteresowanie czy zabawa. Gdy pies zaprzestanie tej czynności, warto natychmiast przekierować jego uwagę na coś innego, dając prostą komendę, którą po wykonaniu można nagrodzić smakołykiem lub chwilą pieszczot. Taka strategia pozwala zwierzęciu poczuć się docenionym i bezpiecznym przy tobie, wzmacniając pozytywne aspekty waszej relacji.

Źródła:

  • https://www.zooplus.pl/magazyn/psy/wychowanie-psa/dlaczego-moj-pies-mnie-lize
  • https://zooart.com.pl/blog/dlaczego-pies-lize-to-czysta-sympatia-czy-cos-innego
  • https://www.telekarma.pl/n1530/dlaczego.pies.lize.czlowieka.htm
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto