Dlaczego pies kręci się w kółko, zanim się położy?
Psy od lat są wiernymi towarzyszami ludzi. Mimo że znamy się z nimi nie od dziś, wiele psich zachowań wciąż pozostaje zagadką. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest kręcenie się pupila w kółko, zanim się położy. Sprawdź, dlaczego psy wykonują ten rytuał i czy to zachowanie jest u nich normalne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pies kręci się w kółko przed położeniem – skąd to zachowanie?
Kręcenie się psa w kółko przed położeniem ma głęboko zakorzenione podstawy w naturze. Ich przodkowie żyjący na wolności musieli radzić sobie w trudnych warunkach. Abu uniknąć drapieżników, dzikie psy musiały zadbać o bezpieczne miejsce do snu. Kręciły się w kółko z trzech powodów:
- W naturalnym środowisku psy spały na ziemi lub trawie. Dzięki obrotom ugniatały roślinność, więc podłoże stawało się wygodniejsze do leżenia.
- Kręcenie się w kółko pozwalało czworonogom rozejrzeć się wokół w celu upewnienia, że z żadnej strony nie nadchodzi niebezpieczeństwo.
- Podczas obracania się pies usuwał kamienie, owady, gałęzie i inne przeszkody, które mogłyby zakłócić jego odpoczynek.
Psy podobnie do wilków są zwierzętami terytorialnymi. Kręcenie się w kółko mogło służyć im do zaznaczania terenu. Uciskając ziemię łapami, zostawiały ślady zapachowe sygnalizujące innym zwierzętom, że miejsce jest już zajęte.
Kolejny powód kręcenia się psów w kółko to regulacja temperatury. Wielokrotne obracanie się w gorącym klimacie mogło pomóc odkryć im chłodniejszą warstwę ziemi, dzięki czemu podczas upałów psy mogły mieć większy komfort. W chłodniejsze dni pies układał się tak, aby osłaniać najważniejsze części ciała.
Czy obracanie się wokół własnej osi przed snem jest normalne?
Mimo że współczesne psy żyją w wygodnych mieszkaniach i mają ciepłe legowiska, geny czworonogów wciąż dają o sobie znać. Kręcenie się w kółko to instynktowne zachowanie psów, które ciężko całkiem wyeliminować, nawet jeśli pupile nie muszą już bronić się przed drapieżnikami czy ubijać trawy.
Psy wciąż się kręcą, bo np. chcą znaleźć sobie wygodną pozycję do odpoczynku. Podobnie jak ludzie, czasem potrzebują chwili, aby komfortowo się położyć. Obracanie się relaksuje mięśnie i pomaga dopasować ciało do kształtu podłoża.
W większości przypadków obracanie się psa w kółko przed położeniem jest więc zupełnie normalne. Są jednak sytuacje, którym należy się pilnie przyjrzeć:
- Pies obraca się wielokrotnie? Być może jest mu niewygodnie. Zwierzę może mieć też problemy związane z bólem kręgosłupa lub innymi dolegliwościami zdrowotnymi.
- Jeśli twój pies wcześniej się nie kręcił i zaczął robić to nagle, skonsultuj ten temat z weterynarzem. Tylko tak można wykluczyć ewentualne problemy ze zdrowiem.
- Kręcenie się może być też przejawem stresu lub lęku. Psy czujące się niepewnie mogą wykonywać takie zachowania rytualne, aby się uspokoić.
Jak wesprzeć psa w jego rytuale?
Jako psi opiekunowie możemy pomagać naszym czworonogom w poszukiwaniu najwygodniejszego miejsca do relaksu. Warto zadbać o to, aby pupil miał miękkie, ale stabilne legowisko dostosowane do siebie – dzięki temu szybciej się zrelaksuje. Zwracaj uwagę na to, jak często pies się kręci oraz w jakich sytuacjach do tego dochodzi. Może to być ważna wskazówka dotycząca jego zdrowia. Zapewnij też pupilowi rutynę i stwórz spokojne otoczenie, w którym pies bez problemu będzie mógł wypoczywać.
Kręcenie się psów w kółko przed położeniem się to idealny przykład, jak instynkt może przetrwać. To nie tylko uroczy rytuał, ale praktyczne działanie pozwalające psom czuć się bezpiecznie i komfortowo. Obserwując to zachowanie, możemy lepiej zrozumieć potrzeby naszych czworonożnych przyjaciół.