Dlaczego pies kopie dziury w ogrodzie?
Niektóre zachowania psów bywają frustrujące. Wśród nich jest kopanie dołów w ogrodzie. Mimo że to zupełnie normalne u czworonogów, opiekunowie dbający o roślinność raczej nie chcą mieć rozkopanych rabatek. Ciężko całkowicie wyeliminować problem, jednak można go ograniczyć. Sprawdź, dlaczego psy kopią dziury w ogrodzie i jak je tego oduczyć.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pies kopie dziury w ogrodzie – dlaczego to robi?
Kopanie dziur w ziemi to naturalne zachowanie u psów. Jeśli twój też to robi, nie staraj się go ukarać. Nie przyniesie to skutku, wręcz przeciwnie – pupil i tak będzie kopać, gdy tylko spuścisz go z oczu. W niektórych przypadkach karanie i krzyk nasilą nieprawidłowe zachowania u czworonogów. Kopiąc doły, psy rozładowują związany z karceniem stres.
Jakie są najczęstsze powody kopania dziur w ogrodzie przez psy?
- Polowanie – psy najczęściej trafiają na trop kretów, nornic czy myszy żyjących pod ziemią. Wszystko dzięki ich doskonałemu węchowi oraz silnemu instynktowi myśliwskiemu. Właśnie ten instynkt każe kopać im tak głęboko i długo, aż znajdą zwierzę. Niestety, ciężko oduczyć tego pupila, ponieważ nie da się u niego całkiem wyeliminować instynktu. Można spróbować np. wypłoszyć szkodniki z ogrodu, jednak pamiętając, że trutki są silnie toksyczne również dla psów.
- Chęć ochłodzenia się – wykopane dołki działają jak maty chłodzące. Piach w upalny dzień jest pod spodem znacznie chłodniejszy niż ziemia ogrzana słońcem. Szukając ochłody, pies kopie doły w cieniu (np. pod krzewem lub ścianą domu). Aby go tego oduczyć, zapewnij mu stały dostęp do chłodnej wody i zacienionego miejsca do odpoczynku. Ułóż na werandzie matę chłodzącą lub daj pupilowi dostęp do chłodnej posadzki.
- Chowanie zabawek i przysmaków – jeśli pies uzna je za cenne, będzie chciał ukryć je przed domownikami lub zgubieniem. Czasami przenosi swoje skarby w inne miejsca. Jeśli twój pies zakopuje jedzenie, nie dawaj mu większych gryzaków.
- Próba ucieczki – może być spowodowana np. cieczką suki sąsiada. Jeśli psu raz udało się wykopać dół i opuścić posesję, będzie to robić częściej. W takim przypadku skuteczna może okazać się solidna podmurówka – zniechęci psa do kopania dziur. Zaleca się też wykastrować psa.
- Frustracja i nuda – kopiąc dziury, psy często rozładowują nadmiar energii. Znudzony czworonóg może próbować podkopać się pod ogrodzeniem lub zacząć polowania na zwierzęta żyjące w ziemi. Aby tego nie robił, warto codziennie zapewniać mu różne ciekawe zajęcia.
Pies kopie w łóżku lub legowisku – jak zareagować?
Psy czasami kopią nie tylko w ogrodzie, ale też np. w legowisku, łóżku czy dywanie. To problematyczne, zwłaszcza że najbardziej zawzięte czworonogi mogą zniszczyć posłanie lub mebel. Skąd wynika ten problem? Otóż pies może albo próbować umościć sobie miejsce do spania, albo starać się schować zabawkę lub przysmak. Co zrobić w takim przypadku?
- Zastanów się, czy pies na pewno ma wygodne miejsce do spania. Pupile, zwłaszcza mające problemy ze stawami, mogą odczuwać dyskomfort na posłaniach z gąbki. Aby wyeliminować problem, kup materac ortopedyczny.
- Każdy pies powinien mieć kilka miejsc do spania i dostęp do maty chłodzącej lub chłodnych kafelków. Jeśli czworonóg wygrzał sobie miejsce, kopaniem może próbować odsłonić chłodniejszą część posłania lub zrobić dołek (instynktownie, podobnie jak w ogrodzie).
- Jeśli pies chce ukryć zdobycz w legowisku, nie dawaj mu zbyt dużej ilości zabawek. Udostępniaj je wyłącznie pod nadzorem.
Jak oduczyć psa kopania dziur w ogrodzie?
W niektórych przypadkach nawet najdłuższe starania nie uchronią ogrodu przed kopaniem w nim dziur. W kopaniu dołów lubują się zwłaszcza teriery i inne psy myśliwskie. Jeśli twój pupil lubi takie zabawy, możesz spróbować kilku metod na oduczenie go kopania.
- Jeśli zapewnisz psu dostęp do np. piaskownicy, zwierzę może zrezygnować z rozkopywania ziemi porośniętej trawą. Wyznaczenie mu miejsca do kopania, w którym może do woli robić dołki i się w nich kłaść, to sprytny pomysł.
- Odgrodź płotkiem lub siatką miejsca, które najbardziej upatrzył sobie twój pies. Może zrezygnować z ich rozkopywania, jeśli postawisz wokół nawet najbardziej prowizoryczne zabezpieczenie.
- Nigdy nie zostawiaj psa samego w ogrodzie. Jeśli zaczyna kopać, zawołaj go i odwróć uwagę np. głaskaniem. Staraj się zapewniać mu ciekawe zajęcia, aby zapomniał o kopaniu dziur.