Nie od dziś wiadomo, że koty są wybredne. Bywa, że jedzenie, którym delektowały się wczoraj, następnego dnia omijają z pogardą. Inne koty z radosnym mruczeniem zjadają pierwszą porcję z puszki lub saszetki. Jednak nie ruszają już kolejnej, jak gdyby właśnie zapominały o dopiero przeżutych kęsach. Dlaczego koty wybrzydzają? Czy to bezpieczne dla ich zdrowia? Przeczytaj.
Mimo że koty nie mają zbyt wiele receptorów smaku, uważnie dobierają swój pokarm. Najbardziej podchodzi im smak mięsa i słony. Pupile nie czują słodkiego smaku i nie znoszą gorzkiego. Słaby smak u kotów rekompensuje za to czuły węch. O jego potędze świadczy fakt, że jeśli kot ma katar, automatycznie traci apetyt.
Co warto wiedzieć o stosunku kotów do pożywienia?
Koty to zwierzęta mięsożerne. W naturze liczy się dla nich świeżość upolowanych posiłków, a także ich temperatura (lekko ciepła, pokojowa). Dlatego świeżo otwarta puszka znika, a „wyleżana” spotyka się z pogardą.
Preferencje smakowe kot nabywa w wieku kocięcym. Jeśli karmiony był różnorodnymi produktami, zwykle mniej wybrzydza niż zwierzę, które jadło tylko jeden rodzaj karmy.
Apetyt kota maleje ok. 8-10 miesiąca. Właśnie wtedy zaczyna wybrzydzać i np. niedojadać.
Czasami kocie wybrzydzanie nie wynika z wyboru, a np. choroby lub zaburzeń behawioralnych. Wśród problemów objawiających się niejedzeniem mamy m.in. stres czy ból związany z jakimś urazem. Warto skonsultować problem z weterynarzem.
Jak karmić kota, aby nie marnować jedzenia?
Przede wszystkim nie podawaj mu jedzenia marnej jakości, aby potem mówić, że niejedzenie to wina kota. Nie, problem może tkwić w złej karmie, która ma np. małą zawartość mięsa. Zmiany karmy należy wprowadzać stopniowo, pamiętając, że najlepiej prawie zawsze sprawdzają się karmy mokre i wysokomięsne.
Co należy zrobić, aby kot zaczął jeść karmę?
Zważ kota i oceń jego masę oraz zapotrzebowanie kaloryczne – kot może być przejedzony. Warto skonsultować się w tej kwestii z dietetykiem zwierzęcym.
Ilość karmy traktuj orientacyjnie. Jeśli kot je mniej, jednak nie spada poniżej zalecanej prawidłowej masy ciała, nie dawaj mu więcej karmy na siłę.
Kot może mieć wolniejszy metabolizm po sterylizacji lub za mało się rusza. Właśnie to może być to przyczyna jedzenia mniejszej ilości pokarmu.
Dorosłe koty powinny jeść od 4 do 6 posiłków dziennie. Mniejsze i częstsze porcje zjadane są przez nie chętniej niż duże 2-3 razy dziennie.
Koty najaktywniejsze są wczesnym rankiem i wieczorem. Właśnie dlatego w ciągu dnia wybrzydzają najwięcej, a najmniej wieczorami.
Używając dużych puszek z karmą, za każdym razem szczelnie je zamykaj, gdy wydzielasz porcje. Karma może stać w lodówce maksymalnie do 48 godzin. Suchych karm nie dotyczą takie restrykcyjne przepisy.
Nakładaj kotu tylko tyle, ile rzeczywiście jest w stanie zjeść. Nie zostawiaj mu w misce nic na zapas. Z reguły zwierzę zjada ze smakiem i chęcią jedną kopiastą łyżkę mokrej karmy. Gdy od razu ją zje i wyraźnie chce jeszcze, dołóż pół. Po posiłku umyj miskę i bardzo pilnuj jej czystości. To dla kotów ważna sprawa. Jeśli masz np. dwa koty, karm je osobno. Zwierzęta te nie lubią jadać w stadzie i nawet jeśli się lubią, zapewnij każdemu osobny kącik do posiłków.
Przegłodzenie kota – czy to dobry pomysł?
Nie, to fatalny pomysł. Kota nie można głodzić ani przez dzień, ani przez kilka dni. Organizm kota przystosowany jest do jedzenia w częstych i małych porcjach. Kilkudniowe głodzenie doprowadzić go może do stłuszczenia wątroby. Jeśli kot nie je 48 godzin, koniecznie zabierz go do weterynarza.
Wizyta w gabinecie weterynaryjnym to konieczność również, gdy kot wybrzydza bardziej niż zwykle, a do tego zaczyna drastycznie chudnąć. Takie objawy są wyraźną oznaką poważnych problemów ze zdrowiem. Kotu pomóc może jedynie specjalistyczne badanie oraz interwencja weterynarza.