Dlaczego kot zachowuje się dziwnie po długiej rozłące z opiekunem? Wyjaśniamy

Zaniepokojony kot w legowisku
Zachowanie kota może się zmienić podczas nieobecności opiekuna, fot. Kristina Blokhin
ikona podziel się
Opublikowano: 28.06.2024 r., 15:00 | Autor: Justyna Sterczewska
Wyjazd na wakacje bez kota to często wyzwanie dla jego właścicieli. Zastanawiamy się, jak zwierzę zniesie rozłąkę, czy będzie tęsknić, a może nawet poczuje się opuszczone na dłuższy czas. Z perspektywy behawiorysty, zazwyczaj lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie pupila pod opieką zaufanej osoby, takiej jak sąsiad, członek rodziny czy profesjonalny petsitter, niż zabieranie go w podróż. Nawet przy najlepszej opiece, kot może wykazywać inne zachowania po powrocie właścicieli do domu, co jest naturalną reakcją na zmiany w rutynie i otoczeniu.

Dlaczego zachowanie kota się zmienia?

Koty uwielbiają rutynę i stały rytm dnia, bo dzięki temu czują się bezpieczne. Gdy wiedzą, co je czeka, są spokojniejsze. Jednak każde odstępstwo od tego ustalonego porządku może wywołać u nich lęk. To, jak bardzo kot jest podatny na takie zaburzenia, zależy od jego charakteru, temperamentu, odporności na stres i zdolności poznawczych. Niektóre koty radzą sobie lepiej, inne gorzej. Na przykład koty nieśmiałe i strachliwe trudniej znoszą rozłąkę z opiekunem niż te odważne i otwarte. Pozostawienie kota pod opieką zaufanej osoby, jak sąsiad, członek rodziny czy profesjonalny petsitter, często jest lepszym rozwiązaniem niż zabieranie go w podróż. Nawet najlepiej zaopiekowany kot może jednak przejawiać problematyczne zachowania po powrocie właścicieli do domu.

Wyjazd właściciela na wakacje zmienia relacje między nim a kotem. To może być trudne, zwłaszcza dla kotów, które traktują swojego opiekuna jako gwaranta bezpieczeństwa. Takie koty mogą rozwijać lęk separacyjny. Długa rozłąka jest szczególnie trudna dla kotów z osobowością zależną, które nieustannie szukają kontaktu z człowiekiem, dużo miauczą i chodzą za opiekunem krok w krok. Jeśli mamy takiego kota, nasz urlop może być dla niego trudnym wyzwaniem. Bez obecności opiekuna, taki kot może stać się bardziej lękliwy, niespokojny i wycofany. Nawet jeśli zostawimy go pod opieką kogoś, kogo zna, brak stałego kontaktu z nami i zmiana codziennej rutyny mogą wywołać u niego stres.

Osoba opiekująca się kotem podczas naszej nieobecności może być nieprzyjaźnie przyjęta przez zestresowanego mruczka, zwłaszcza jeśli wcześniej miała z nim mało kontaktu. Obcy wygląd, zapach i sposób bycia to dla kota nowość, z którą musi się oswoić, by poczuć się bezpiecznie. Często zwierzęta traktują catsitterów z rezerwą, a w skrajnych przypadkach mogą wykazywać wobec nich agresję. Te wszystkie czynniki mogą prowadzić do rozwinięcia zaburzeń lękowych o różnym natężeniu - od umiarkowanego do silnego. W wielu przypadkach wystarczy dać kotu czas, by przyzwyczaił się do nowej sytuacji. Warto, aby osoba, która będzie się nim opiekować, spędziła z nim trochę czasu przed naszym wyjazdem, aby kot mógł się do niej przyzwyczaić.

Niektóre sytuacje jednak wymagają interwencji behawiorysty, a czasem nawet weterynarza. Jeśli zauważymy, że nasz kot po powrocie wykazuje silne objawy stresu, jak nadmierne miauczenie, agresja, ukrywanie się czy problemy z jedzeniem, warto skonsultować się z profesjonalistą. Czasami konieczne jest wprowadzenie odpowiednich technik behawioralnych lub terapii farmakologicznej, aby pomóc naszemu pupilowi wrócić do równowagi. Przygotowanie do opieki nad kotem podczas naszej nieobecności wymaga planowania, ale zrozumienie i empatia mogą znacznie ułatwić cały proces, zarówno dla nas, jak i dla naszego ukochanego mruczka.

Niepożądane zachowania kota po rozłące z opiekunem

Powrót z wakacji to dla opiekunów zwierząt nie tylko czas radości, ale często również moment, w którym spotykają się oni z różnymi problemami behawioralnymi u swoich kotów. Najczęstszym z nich jest załatwianie się poza kuwetą, co może być spowodowane stresem związanym z rozłąką z opiekunem lub rzadkim sprzątaniem kuwety przez opiekuna zastępczego. W takiej sytuacji należy dokładnie wyczyścić zabrudzenia specjalistycznym środkiem, zapewnić kotu łatwy dostęp do czystej kuwety i świeżej wody, rozważyć podanie łagodnego suplementu uspokajającego oraz wrócić do rutyny dnia sprzed wyjazdu. Jeśli problem nie ustąpi, warto skonsultować się z behawiorystą.

Innym typowym problemem jest unikanie kontaktu przez kota. Wynika to zazwyczaj z lęku lub niepewności spowodowanych rozłąką. W takiej sytuacji należy zachować cierpliwość, mówić do kota łagodnym głosem, oferować mu zabawę, ale nie naciskać na kontakt. Unikać gwałtownych ruchów i głośnych dźwięków. Ważne jest, aby wrócić do rutyny dnia sprzed wyjazdu, co pomoże kotu oswoić się z sytuacją.

Czasami kot po powrocie opiekunów może wykazywać agresję. Może to być spowodowane nudą, frustracją związaną z rozłąką, a także problemami zdrowotnymi. Należy wtedy zapewnić kotu odpowiednią ilość zabawy i stymulacji, zidentyfikować i wyeliminować źródła stresu, wykluczyć problemy zdrowotne wizytą u weterynarza. W razie nasilonej agresji konieczna jest konsultacja z behawiorystą lub lekarzem weterynarii, którzy pomogą dobrać odpowiednią terapię behawioralną lub farmakoterapię.

Pamiętajmy, że zachowania problemowe kota po powrocie z wakacji nie wynikają ze złośliwości ani chęci zemsty. Kot w takich sytuacjach odczuwa stres, lęk, frustrację lub dezorientację. Ważne jest, aby zrozumieć jego potrzeby i odpowiednio na nie zareagować, zapewniając mu opiekę, cierpliwość i zrozumienie. W razie trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu warto skorzystać z pomocy behawiorysty lub lekarza weterynarii. Stosując się do tych wskazówek, możemy pomóc naszemu kotu łatwiej przejść przez okres adaptacji po naszym powrocie z wakacji i zminimalizować stres, zarówno dla niego, jak i dla nas.

Czekający kot przy oknie
Podczas rozłąki kot może zachowywać się inaczej niż zwykle, fot. Emil

Spokojny urlop bez kocich stresów. Jak przygotować kota na rozłąkę?

Wyjazd na wakacje to czas beztroskiej zabawy i relaksu, ale dla wielu opiekunów zwierząt wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Jak zapewnić kotu komfort i bezpieczeństwo podczas naszej nieobecności? Oto kilka wskazówek, które pomogą przygotować mruczka na rozłąkę.

Zapoznanie z nowym opiekunem

Kluczowym elementem przygotowań jest oswojenie kota z osobą, która będzie się nim opiekować pod naszą nieobecność. Zorganizuj kilka spotkań w różnych porach dnia, aby kot mógł oswoić się z zapachem, głosem i sposobem zachowania opiekuna. Przekaż mu wyczerpujące informacje na temat charakteru, zwyczajów i potrzeb kota, jego nawyków żywieniowych, stanu zdrowia i ewentualnego leczenia. Pamiętaj o pozostawieniu numeru telefonu, pod którym opiekun będzie mógł się z Tobą skontaktować w razie potrzeby, a także numerów i adresów najbliższej lecznicy i całodobowego dyżuru weterynaryjnego.

Suplementacja antystresowa

Aby zminimalizować stres kota związany z rozłąką, tydzień przed wyjazdem możesz podawać mu łagodny suplement uspokajający. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem skonsultować się z lekarzem weterynarii. Dodatkowo rozważ zastosowanie feromonów w formie dyfuzora, które pomogą kotu się wyciszyć. Unikaj natomiast obroży uspokajających, które mogą powodować u zwierząt dyskomfort i stwarzać zagrożenia.

Właściwe nastawienie

Nie obawiaj się pozostawić kota pod opieką odpowiedzialnej osoby, jeśli zapewnisz mu odpowiednią troskę. Pamiętaj, że urlop jest potrzebny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego zwierzaka. Chociaż rozłąka może wywołać u kota stres, zwierzęta te potrafią doskonale się adaptować do nowych sytuacji.

Dodatkowe wskazówki

Zadbaj o to, aby kot miał zapewniony dostęp do kuwety, świeżej wody, ulubionych zabawek i drapaka. Pozostaw w domu ubrania z twoim zapachem, które pomogą kotu poczuć się bezpiecznie. Poinformuj sąsiadów o swojej nieobecności i poproś o pomoc w razie potrzeby. W przypadku dłuższej nieobecności rozważ opcję hotelu dla kotów.

Pamiętaj, że każdy kot jest inny i może reagować na rozłąkę w różny sposób. Obserwuj swojego pupila i dostosuj przygotowania do jego indywidualnych potrzeb. Dzięki odpowiedniej trosce i planowaniu rozłąka z opiekunem może przebiegać bez większego stresu zarówno dla ciebie, jak i dla twojego ukochanego zwierzaka.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto