Dlaczego kot wymiotuje? Nie zawsze to objaw choroby

Widok wymiotującego kota
Wymiotowanie u kotów może być wywołane różnymi czynnikami, np. nietolerancją pokarmową, fot. digitalstandArt
ikona podziel się
Opublikowano: 31.10.2024 r., 11:53 | Autor: Paulina Zambrzycka
Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego kot wymiotuje. Zjawisko to jest dość powszechnie spotykane i może być wywołane różnymi czynnikami. Czy można coś poradzić na częste wymioty u zwierzaka? Kiedy wymiotowanie kota powinno być powodem do niepokoju? Przeczytaj.

Kot wymiotuje – kiedy to powód do niepokoju?

Wymioty to naturalny mechanizm obronny. Zwracając, organizm chce wyrzucić z siebie to, co mu szkodzi. Wymiotowanie u kotów może być spowodowane różnymi sytuacjami, np. zakłaczeniem, utkwieniem ciała obcego, przejedzeniem, stanem zapalnym, zatruciem, infekcją, zbyt szybkim jedzeniem, a nawet silnym stresem. Powodem wymiotowania u kotów bywa też wiele chorób. Jeśli twój kot często wymiotuje, nie ignoruj tego i jedź z nim do weterynarza.

Nie tylko przyczyny, ale i same wymioty mogą stanowić zagrożenie życia dla zwierząt. Dochodzi wówczas do wydalania z organizmu dużej ilości płynów, co doprowadzić może do silnego odwodnienia. Jeśli kot wymiotuje ponad 24 godziny lub pojawiają się współtowarzyszące objawy (takie jak gorączka lub biegunka), zabierz go do weterynarza. Musisz wiedzieć, jak często kot wymiotuje, co zwykle jada i czy nie ma żadnych chorób. Na podstawie zebranych danych weterynarz będzie mógł zrobić niezbędne badania i postawić diagnozę.

Wymioty nie zawsze są objawem choroby. Jednorazowy incydent nie powinien być powodem do niepokoju. Jeśli sytuacja się jednak powtarza, a wymiotom towarzyszą dodatkowe objawy, to wyraźny sygnał świadczący o słabym zdrowiu kota.

Dlaczego kot wymiotuje? Najczęstsze przyczyny

Gdy kot wymiotuje, nie zawsze jest to zwiastun poważnej choroby. Sprawdź najczęstsze przyczyny kocich wymiotów.

  • Zakłaczenie – to naturalna przyczyna związana z pozbywaniem się przez zwierzęta kul włosowych, które zalegają w ich przewodzie pokarmowym. Kot często sam wywołuje wymioty, zjadając trawę. Zwierzę podrażnia trawą przewód pokarmowy i wymiotuje – w ten sposób się odkłacza.
  • Zatrucie pokarmowe – kot może wymiotować przez zjedzenie czegoś szkodliwego, np. trującą roślinę, środki chemiczne czy niektóre leki. Jeśli wymiotom towarzyszą liczne objawy, niezwłocznie udaj się z kotem do weterynarza.
  • Nietolerancja pokarmowa – może pojawić się po podaniu zwierzęciu nowej karmy. To sygnał, że nie jest odpowiednia dla kota i trzeba ją zmienić.
  • Łapczywe jedzenie – kot może zwymiotować, gdy za szybko i łapczywie połyka kawałki pokarmy, wcześniej ich nie gryząc.
  • Efekt zarobaczenia – jeśli w wymiotach i odchodach zwierzęcia są robaki, świadczy to o silnym jego zarobaczeniu. Problem postępować może wraz ze spadkiem masy ciała kota.
  • Połknięcie przedmiotu – w takim przypadku należy błyskawicznie udać się do lekarza weterynarii. Konieczne będzie USG lub badanie RTG.
  • Niewydolność nerek – wraz z wymiotami najczęściej pojawia się brak apetytu, apatia, wysoka gorączka i problem z oddawaniem moczu. Trującym czynnikiem wywołującym wymioty jest podwyższony poziom mocznika we krwi.
  • Choroby zakaźne – może być ich wiele, np. panleukopenia. Jeśli podejrzewasz, że winowajcą może być choroba, a w dodatku kot ma biegunkę, szybko udaj się do weterynarza.

Pamiętaj, że w wielu przypadkach kluczowy jest czas. Im szybciej kot uzyska pomoc, tym większa szansa, że przeżyje.

Kot wymiotuje po jedzeniu – co robić?

Masz w mieszkaniu więcej niż jednego kota? Jeśli wymiotuje po jedzeniu, może to oznaczać np. ich rywalizację. Słabszy osobnik boi się, że silniejszy kot odbierze mu pożywienie. W związku z tym stara się jak najszybciej zapełnić żołądek, przez co dochodzi do wymiotów. W takiej sytuacji najrozsądniej karmić koty osobno. Izolacja pozwoli im najeść się w spokoju i bez stresu. Czasem konieczna będzie jednak interwencja behawiorysty.

Łakomstwo może też nie być kaprysem kota, a początkiem choroby. Wymiotowanie po nadmiernym jedzeniu może oznaczać obecność pasożytów, nadczynność tarczycy lub cukrzycę. Zabierz kota do weterynarza, aby wykluczyć problemy zdrowotne.

Kot wymiotuuje na trawę
Kot często sam wywołuje wymioty, zjadając trawę, fot. samopauser

Wymiotowanie krwią u kota

Wśród najczęstszych przyczyn wymiotów krwią u kotów są wrzody np. na przełyku lub żołądku. Takie wymioty mogą świadczyć również o zatruciu np. trutką na szczury czy środkami ochrony roślin. Wymiociny z krwią to także oznaka zapalenia jelit – chorobie współtowarzyszą objawy, takie jak utrata masy ciała i przewlekłe biegunki.

Jeśli kot wymiotuje krwią, może to świadczyć o zapaleniu żołądka, które czasami przybiera formę ostrą i przewlekłą. Innym powodem może być choroba pasożytnicza tzw. robaczyca serca, która ma charakter nieodwracalny – konsekwencją zarażenia może być śmierć kota. Powodem wymiotów bywa też każdego rodzaju nowotwór.

Bez względu na przyczynę, wymioty krwią oznaczają konieczność pilnej wizyty u lekarza weterynarii.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto