Czy pogoda wpływa na humor kotów?
Opiekunowie kotów często zauważają, że ich pupile reagują na zmieniające się warunki atmosferyczne. Czy rzeczywiście istnieje jakiś związek między nastrojem mruczków a pogodą? Sprawdź, co wiadomo na temat wpływu pogody na humor kotów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Środowisko a biologia kota
Kot domowy to zwierzę, które wciąż ma wiele cech typowych dla dzikich kotów – mimo ich udomowienia przez ludzi. Kocie zmysły, zwłaszcza wzrok i słuch, są bardzo wyostrzone. Właśnie przez to mruczki błyskawicznie reagują nawet na delikatne zmiany w otoczeniu. Koty są przystosowane do bycia aktywnymi za dnia i w nocy. Ich zegar biologiczny dostosowuje się zarówno do cyklu dobowego, jak i zmian pór roku. Na ich rytm dnia, a także zmiany hormonalne wpływają sezonowe zmiany temperatury, wilgotności i długości dnia.
Pod wpływem pór roku u kotów zachodzą zmiany hormonalne – zwłaszcza w przypadku melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację aktywności i snu. Badania nad rytmem dobowym u kotów wykazały, że długość dnia wpływa na poziom kociej energii, ale też inne zachowania mruczków. Zmiana pogody jak najbardziej może więc bezpośrednio wpływać na samopoczucie kotów.
Zmiana warunków atmosferycznych kontra koci humor
Na koci humor wpływa światło słoneczne oraz temperatura. To właśnie słońce odgrywa najważniejszą rolę w regulacji ich cyklu dobowego. Koty podobnie do ludzi doświadczać mogą choroby afektywnej sezonowej, jednak ich reakcje są subtelniejsze.
Gdy dni są krótsze, a światła mniej, koty mogą stać się bardziej ospałe i więcej odpoczywać. U niektórych brak światła słonecznego wpływa na apetyt i aktywność. W okresie jesienno-zimowym wiele kotów je więcej, przez co tyje.
Co jeszcze warto wiedzieć o wpływie zmian pogody na koci nastrój?
- Koty lubią temperatury powyżej 20 st. C. W chłodniejsze miesiące szukają ciepłych miejsc, np. na parapecie czy blisko grzejnika.
- Wysoka temperatura może powodować ospałość u kotów. Mruczki szukają wówczas miejsc do schłodzenia.
- Koty to zwierzęta wyczulone na zapach. Zmiana wilgotności może zmienić sposób, w jaki odbierają zapachy.
- Wielu właścicieli kotów zauważa, że przed burzą stają się zaniepokojone. Związane jest to z nagłym spadkiem ciśnienia. Niektóre koty reagują na nie podobnie jak ludzie cierpiący na meteopatię.
Jak wspierać kota podczas zmiany pogody?
Koty to zwierzęta przywiązane do rutyny. Gwałtowne zmiany pogody, np. deszcz czy silny wiatr, mogą wywołać u nich nawet reakcje lękowe. Podczas burzy koty mogą szukać schronienia w ciemnych miejscach, np. szafie lub pod łóżkiem. Słysząc odgłosy wiatru, mogą też stać się czujniejsze i niespokojne. Bardziej lękliwe pupile będą reagować na zmiany pogodowe silniej niż koty odważne i pewne siebie.
Koci opiekunowie powinni pomagać zwierzakom w radzeniu sobie ze wpływem pogody na nastrój. Warto zapewnić kotu m.in. stały dostęp do ciepłych i wygodnych miejsc do odpoczynku – zwłaszcza podczas zimowych miesięcy. Można też rozważyć zakup np. termicznego koca dla kota. W pochmurne dni warto się z nim pobawić i spróbować ograniczyć nudę. W ten sposób można zapobiec sezonowemu spadkowi nastroju.
Jeśli twój kot zachowuje się nietypowo, pamiętaj, że powodem może być właśnie pogoda. Mimo że badania nad wpływem zmian atmosferycznych na koty jeszcze nie są mocno rozwinięte, istnieje wiele przesłanek, iż gwałtownie reagują na zmienną pogodę. Na koci nastrój może wpływać temperatura, wilgotność powietrza, światło czy ciśnienie atmosferyczne.
Obserwacja i odpowiednie wsparcie pomogą kotu lepiej radzić sobie ze skutkami zmian humoru, które spowodowane są pogodą. Mimo że uchodzą za niezależne, koty potrzebują troski i zrozumienia – zwłaszcza w trudniejszych dniach.