Czy pies pomaga na stres? Dzień walki z depresją

Pies pociesza smutną kobietę
Pies pociesza smutną kobietę, fot. firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 23.02.2024 r., 16:40
Stres jest obecny w naszym codziennym życiu - pośpiech, obowiązki, niespodziewane sytuacje mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego też zawsze szukamy sposobów, aby sobie z nim radzić. Okazuje się, że nasz czworonożny przyjaciel może mieć w tym spory udział. Zwracamy jednak uwagę, że pies nie jest rozwiązaniem dla osoby chorej na depresję. Na pewno może pomóc, okresowo poprawić humor, dać cel, ale w żadnym wypadku nie zastąpi leczenia zaleconego przez specjalistę!

Pies pomaga łagodzić codzienne stresy - są na to dowody

Stres jest obecny w naszym codziennym życiu - pośpiech, obowiązki, niespodziewane sytuacje mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego też zawsze szukamy sposobów, aby sobie z nim radzić. Okazuje się, że nasz czworonożny przyjaciel może mieć w tym spory udział.

Badania naukowe pokazują, że psy mają pozytywny wpływ na nasze organizmy. Głaskanie psa obniża poziom hormonów stresu - kortyzolu i adrenaliny, a jednocześnie uwalnia oksytocynę, znany jako hormon szczęścia. Dzięki temu czujemy się bardziej zrelaksowani i spokojni.

Opieka nad psem może przynieść wiele korzyści osobom zestresowanym. Psy pomagają w produkcji neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobry nastrój i samopoczucie, co w trudnych chwilach znacząco poprawia nasze emocje.

Pies nie ocenia, pies po prostu jest z nami

Kolejnym pozytywnym aspektem psiego towarzystwa jest fakt, że nie oceniają nas. W przeciwieństwie do ludzi, psy cieszą się po prostu z naszej obecności i chwili spokoju, jaką możemy im zapewnić. Są z nami zawsze i dają nam wsparcie, którego potrzebujemy.

Nie można zapomnieć także o ruchu, który jest nieodłączną częścią opieki nad psem. Regularne spacery i zabawy nie tylko poprawiają kondycję fizyczną, ale również pomagają w redukcji stresu. Kontakt z naturą podczas przechadzek dodatkowo nas uspokaja i odpręża.

Dogoterapia to kolejna forma wykorzystania psiego towarzystwa w walce ze stresem. Specjalnie wyszkolony pies może pomóc nam w procesie terapeutycznym, umożliwiając nam otwarcie się na terapię i osiągnięcie pozytywnych rezultatów.

Jeśli jednak problemy ze stresem nie ustępują, warto skonsultować się z specjalistą. Dbając o swoje zdrowie, nie zapominajmy także o zdrowiu i dobrostanie naszego psa. Odpowiednia opieka, regularne wizyty u weterynarza, ruch i zbilansowana dieta są niezbędne, aby nasz czworonożny przyjaciel był z nami jak najdłużej.

Pies w trakcie spaceru
Pies może być świetnym towarzyszem w trudnych chwilach, fot. tomgeeb

Depresja to choroba, a sam pies nie zastąpi leczenia!

Posiadanie psa niewątpliwie wnosi wiele pozytywnych aspektów do życia człowieka, w tym pomoc w łagodzeniu stresu, co potwierdzają badania wspomniane powyżej. Jednakże, choć obecność psa w życiu może przynieść znaczną ulgę w codziennym stresie i lekkich formach niepokoju, nie jest to rozwiązanie dla osób cierpiących na poważne zaburzenia, takie jak depresja.

Depresja to złożona i poważna choroba, która wymaga profesjonalnego leczenia. Chociaż wsparcie emocjonalne, jakie oferują zwierzęta, może być ważnym elementem wsparcia w procesie leczenia, nie zastąpi ono specjalistycznej interwencji medycznej, w tym terapii u psychoterapeuty czy leczenia farmakologicznego. Istotne jest, aby osoby doświadczające głębokiego smutku, utraty zainteresowań, zmian w apetycie czy problemów ze snem szukały pomocy u specjalistów, którzy mogą zaoferować odpowiednie metody leczenia.

Podkreślenie roli, jaką psy mogą odegrać w poprawie samopoczucia i jako wsparcie w trudnych chwilach, nie powinno przesłaniać faktu, że depresja wymaga profesjonalnej opieki. Ważne jest, aby społeczeństwo zdawało sobie sprawę z różnicy między chwilowym obniżeniem nastroju a kliniczną depresją. Promowanie świadomości na temat tego, jak ważne jest, aby osoby cierpiące szukały i otrzymywały odpowiednią pomoc, jest kluczowe. Zwierzęta mogą być cudownymi kompanami i pomagać w radzeniu sobie z codziennym stresem, ale nie mogą zastąpić profesjonalnego leczenia w przypadku poważnych zaburzeń psychicznych.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto