Betonoza szkodzi nie tylko ludziom, ale również ptakom. Dowodzą tego badania

Na łamach magazynu „Conservation Letters” ukazały się wyniki badań przeprowadzonych przez biolożkę z Uniwersytetu Warszawskiego. Wynika z nich, że beton w miastach szkodzi nie tylko ludziom, ale również ptakom, które z jego powodu mniej chętnie się rozmnażają.
Z tego artykułu dowiesz się:
Beton szkodzi
Prof. Marta Szulkin z Uniwersytetu Warszawskiego od 10 lat zajmuje się wpływem betonu, a raczej ograniczania terenów zielonych na zwyczaje lęgowe ptaków. Czasopismo „Conservation Letters” opublikowało niedawno wyniki przeprowadzonych przez nią i jej zespół badań. Ze zgromadzonych danych wynika, że im więcej betonu znajduje się wokół budek lęgowych, tym mniej piskląt się wykluje.
- W artykule wykorzystałyśmy dane z pięciu lat, ale nasze badania są tak naprawdę zwieńczeniem dekady mojej pracy w Polsce. W tym czasie powstał system 500 budek lęgowych w Warszawie i najbliższych okolicach – tłumaczy prof. Szulkin, cytowana przez forumakademickie .pl.
Urbanizacja terenu wpływa na liczebność ptaków
Budki zawieszono w różnych częściach miasta - w parkach, na osiedlach, a nawet na cmentarzu. Chętnie korzystały z nich sikorki modraszki i bogatki. Studentki i doktorantki Uniwersytetu Warszawskiego obserwowały budki oraz gniazda tych ptaków. Chciały sprawdzić, czy ilość betonu znajdująca się w promieniu 100 metrów od ptasich domostw wpływa na sukces rozrodczy.
Okazało się, że “betonoza” wydatnie zmniejsza liczebność nowego pokolenia ptaków. Jeśli okolice gniazda są w 50% pokryte betonem, to również o połowę zmniejszy się liczebność piskląt. Na tej podstawie naukowczynie stworzyły specjalny wzór pozwalający obliczyć sukces lęgowy w danym (mniej lub bardziej zazielenionym) środowisku. Historię innej niezwykłej ptasiej obserwacji znajdziesz tu.

Zieleń na wagę złota
- W obliczu szybkiej urbanizacji miasta potrzebują twardych danych wspierających decyzje dotyczące kształtowania zielonej infrastruktury. Nasza publikacja dostarcza danych dla urbanistów, architektów krajobrazu i decydentów politycznych, które pomogą w zagospodarowaniu przestrzeni. Pokazuje też dokładnie, jak przy systematycznym wzroście betonu i asfaltu w środowisku obniża się liczba młodych wyfruwających z budki lęgowej – powiedziała prof. Marta Szulkin.
Na zakończenie warto przypomnieć, że "betonoza" w miastach przekłada się na wyższą temperaturę w sezonie letnim oraz poziom hałasu. W trakcie ulew przyczynia się również do podtopień, ponieważ woda zalewa miejską infrastrukturę, nie mając gdzie wsiąknąć. Dbanie o odpowiednią ilość zieleni w miastach to jeden ze sposobów radzenia sobie z tą sytuacją. inną ciekawą historię z ptakiem w roli głównej znajdziesz tu.