To zwierzę już prawie wyginęło. Zagraża mu działalność człowieka

Tysiąc dwieście osobników-tyle maksymalnie liczy populacja niezwykłego płaza, który od lat fascynuje naukowców. Występuje tylko w jednym jeziorze świata i z uwagi na zanieczyszczenie powietrza oraz redukcję siedlisk może całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Płaz o niezwykłych możliwościach
Ambystoma mexicanum jest drapieżnym płazem, który żyje wyłącznie w Meksyku, a konkretnie w wodach jeziora Xochimilco i otaczających go kanałów. Kiedyś można go było spotkać również w jeziorze Chalco , niestety zbiornik ten został prawie całkowicie osuszony, ponieważ ze względu na okresowe występowanie z brzegów zagrażał lokalnej ludności.
Ambystoma mexicanum od lat fascynuje naukowców, posiada bowiem unikalną właściwość: potrafi regenerować amputowane części ciała, w tym nawet fragmenty mózgu. Starsze osobniki nie odbudowują się tak szybko, jak młode, niemniej zdolność do otworzenia nogi czy oka nigdy u nich nie zanika.
Z Meksyku do akwarium
Ale to nie koniec niezwykłości. Z płazem zwanym popularnie aksolotlem, wiąże się również zjawisko neotenii. Oznacza ono zdolność do płciowego rozmnażania się postaci larwalnej zwierzęcia, mimo że jego ciało, poza organami rozrodczymi, nie osiągnęło jeszcze pełnej dojrzałości.
Z uwagi na te fascynujące cechy aksolotle trafiły pod lupę naukowców. Są chętnie hodowane w laboratoriach, nadają się również na zwierzęta domowe. Osobniki trzymane w akwariach są najczęściej przezroczysto-białe i mają różowe skrzela. Okazy żyjące na wolności mają ciemniejsze ubarwienie. Jeśli chcesz hodować aksolotla w domu, przeczytaj ten artykuł.

Ocalić od wyginięcia
Aksolotle znajdują się na czerwonej liście gatunków krytycznie zagrożonych o najwyższej kategorii ryzyka. Szacuje się, że ich populacja wynosi obecnie od 700 do 1200 osobników. Zwierzęciu zagraża urbanizacja, która redukuje jego siedliska, a także zanieczyszczenie środowiska. Problem stanowią również obce gatunki ryb, które nie tylko zabierają płazom pożywienie, ale żywią się ich jajami i młodymi.
Władze Meksyku robią wszystko, by ocalić aksolotle od wyginięcia. Płaz znajduje się również pod ochroną Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. O innym czworonogu w niebezpieczeństwie przeczytasz w tym artykule.