7 sygnałów, że twój kot się stresuje
Stres jest problemem współczesnego świata. Olbrzymia ilość obowiązków i coraz większe wymagania dotyczą nas wszystkich. Do tego ciągły pośpiech, niedosypianie, zła dieta i przepracowanie. Stres dotyka jednak nie tylko ludzi, ale też nasze zwierzęta. Sprawdź, po czym poznać, że twój kot się stresuje.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przesadne wylizywanie sierści
Koty potrafią świetnie ukrywać objawy stresu. Jako ich właściciele powinniśmy więc bacznie przyglądać się naszym zwierzętom, aby wyłapać, co je dręczy. Jednym z sygnałów wskazujących na stres u kota jest przesadne wylizywanie sierści. Koty spędzają mnóstwo godzin na pielęgnacji swojego futerka. Jeśli jednak robią to nadmiernie i mocno, zwłaszcza w okolicy brzucha czy końcówki ogona do tego stopnia, że miejscowo tracą sierść, to wyraźna oznaka problemów behawioralnych.
Jak możemy przeczytać na portalu Onet, stres u kota może pojawić się przez gwałtowne zmiany w naszym życiu, otoczeniu czy rutynie. Może też wystąpić, gdy w domu nagle pojawi się inny kot, na co nasz mruczek nie został odpowiednio przygotowany. Może więc stresować się i wylizywać, aby przynieść sobie ulgę.
Załatwianie się poza kuwetą
Jeśli kot zaczyna oddawać swoje potrzeby poza kuwetą, może to oznaczać, że się stresuje. Postaraj się go jednak zrozumieć, a nie denerwować na zwierzę. Kot w taki sposób próbuje ci przekazać, że nie jest z nim najlepiej. Może się czegoś bać lub coś może kota boleć.
Koty załatwiają się poza kuwetą, gdy coś je również frustruje. Aby znaleźć przyczynę, najlepiej poprosić o pomoc kociego behawiorystę lub lekarza weterynarii. Wcześniej powinieneś jednak upewnić się, że mruczek ma optymalne warunki do korzystania z kuwety – sprawdź, czy to ona nie jest źródłem problemu.
Niejedzenie
Koty to bardzo wrażliwe zwierzęta, które reagować mogą na zmiany w otoczeniu i rutynie. Stresować je może również pojawienie się nowych zwierząt w domu. W sytuacjach stresowych koty robią się apatyczne, a w konsekwencji nie chcą jeść lub pić.
Niejedzenie może być przejściowe. Jeśli jednak trwa dłużej, doprowadzić może do fatalnych problemów zdrowotnych. Stres osłabia koci układ odpornościowy, przez co zwierzę staje się podatniejsze na różne choroby. Jeśli twój kot unika jedzenia i picia, zabierz go do weterynarza.
Miauczenie
To złożona forma komunikacji, która u kotów może oznaczać różne emocje i potrzeby. Najczęstszą przyczyną jest głód lub pragnienie. Innym razem koty w ten sposób domagają się uwagi właściciela. Jeśli kot miauczy jednak bez powodu, może to oznaczać, że ma problemy zdrowotne lub emocjonalne.
Miauczenie może być sygnałem, że kot jest zestresowany lub zaniepokojony. Może być spowodowane m.in. przeprowadzką, pojawieniem się nowego członka rodziny lub nowego zwierzaka (np. drugiego kota). Jeśli kot miauczy intensywnie i bez powodu, skonsultuj się z weterynarzem, który znajdzie przyczynę problemu.
Wzrost agresji
Behawioralne objawy stresu u kota, a więc zmiany w jego zachowaniu, to jedne z pierwszych sygnałów wskazujących na stres. Świadczyć może o nim również apatyczność i unikanie towarzystwa – zwłaszcza u kotów, które na co dzień lubią ludzi, są wesołe i aktywne.
U bardzo zestresowanych kotów pojawić się może wzrost agresji. Takie zmiany w zachowaniu pupila powinny wzbudzić czujność każdego opiekuna, skłonić do wnikliwej obserwacji, a następnie konsultacji z lekarzem weterynarii oraz behawiorystą.
Chowanie się
Zauważyłeś, że twój kot chowa się w ustronnych miejscach? A może znika pod szafą lub komodą na długie godziny? Może to świadczyć o stresie. Ograniczając kontakt z otoczeniem, kot chce się odizolować od stresujących czynników i odciąć nadmiar bodźców.
Dlaczego kot w stresie się ukrywa? Przyczyn może być wiele, m.in. hałas, przeprowadzka, goście, nowe zwierzę czy wizyta u weterynarza.
Nadmierne drapanie się
Koty się drapią i w zasadzie nie ma w tym nic zaskakującego. Pazurki pomagają im bowiem pielęgnować futro i uśmierzać uporczywe swędzenie. Problem pojawia się, gdy jednak kot drapie się aż do krwi, a nie widać żadnych chorób skóry czy pasożytów. Nadmierne drapanie się może być oznaką silnego stresu.
Jak więc uspokoić kota?
- Spróbuj ustalić, co stresuje kota.
- Sprawdź, czy pupil ma wszystko, czego potrzebuje.
- Zadbaj o wygodne, ciche i spokojne otoczenie dla kota.
- Nie zabieraj mu przestrzeni.
- Pozwalaj kotu doświadczać różnych rzeczy.
Jeśli zachowanie kota się nie zmienia, koniecznie udaj się z nim do weterynarza.