Prawidłowe żywienie szczeniaka – podstawowe zasady

Żywienie w okresie szczenięctwa wpływa na całe życie czworonoga. To właśnie na pierwszym etapie psiego życia ma miejsce intensywny wzrost, rozwój wszystkich organów i układów oraz kształtowanie się preferencji żywieniowych. Aby młode psiaki mogły sprostać wyzwaniom, jakie niesie codzienność, muszą otrzymywać odpowiednio zbilansowane i odżywcze pożywienie.

Przez pierwsze tygodnie życie kompletnym pokarmem dla młodych psów jest mleko matki, które dostarcza im wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Już od 3.-4. tygodnia życia szczeniętom można zacząć podawać pierwsze pokarmy stałe, a od 6.-8. tygodnia karmić je wyłącznie nimi. W żywieniu szczeniąt należy stosować specjalne karmy dla psów rosnących, dostosowane do ich specyficznych potrzeb.

Czym powinien charakteryzować się dobry pokarm dla szczeniąt? Karma dla młodego psa musi wyróżniać się podwyższoną zawartością energii i białka oraz zrównoważonym poziomem składników mineralnych (wapnia i fosforu). W pokarmie powinny znajdować się wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA i DHA) – niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego psich maluchów. Najlepiej wybrać pożywienie bazujące na składnikach naturalnych, o wysokiej strawności i przyswajalności. Sucha karma dla psa (oferowana przez sklep https://kakadu.pl/5-sucha-karma-dla-psa/) - szczególnie dla psa juniora - musi ponadto odznaczać się drobną granulacją i umiarkowaną twardością, dzięki czemu młode psiaki nie będą miały trudności z jej rozgryzaniem.

Ze względu na niewielką pojemność przewodu pokarmowego i ograniczone możliwości trawienia w przypadku szczeniąt należy zadbać również o właściwy harmonogram karmienia. Psy w wieku 6-8 tygodni powinny otrzymywać przynajmniej 4-5 porcji pożywienia dziennie. W wieku powyżej 8 tygodni optymalna liczba psich posiłków to 3-4. Po ukończeniu 6. miesiąca życia szczeniętom można natomiast podawać 2-3 posiłki dziennie.

Kiedy zacząć podawać szczeniakowi karmę dla psa dorosłego?

Po miesiącach intensywnego wzrostu nadchodzi w końcu moment, gdy psiaki osiągają docelową wielkość, a ich organizm kończy swój rozwój. Zakończenie pierwszego etapu życia u różnych psów następuje w różnym czasie. Moment osiągnięcia dorosłości uzależniony jest od rasy, docelowej wielkości i wagi, tempa wzrostu oraz indywidualnych cech czworonoga (np. poziomu aktywności). Przyjmuje się, że psy ras dużych i olbrzymich dorastają znacznie później niż ich krewni małych i miniaturowych ras.

Kiedy należy zacząć podawać szczeniakowi karmę dla psa dorosłego? Oto orientacyjny harmonogram przejścia na karmę dla psów dorosłych:

  • psy ras miniaturowych (<5 kg) – 8-10 miesięcy,
  • psy ras małych (5-10 kg) – 10-12 miesięcy,
  • psy ras średnich (11-25 kg) – 12-15 miesięcy,
  • psy ras dużych (26-45 kg) – 15-18 miesięcy,
  • psy ras olbrzymich (>45 kg) – 18-24 miesiące.

Należy jednak pamiętać, że wejście w dorosłość to w dużej mierze kwestia indywidualna. Warto więc bacznie obserwować zachowanie czworonoga. O tym, że przestał być już beztroskim szczeniakiem, często świadczy obniżenie poziomu aktywności. Przy stosowaniu karmy dla szczeniąt warto uwzględnić też rekomendowany przez producenta okres podawania pokarmu.

Od kiedy podawać szczeniakowi karmę dla dorosłego psa?
Od kiedy podawać szczeniakowi karmę dla dorosłego psa?

Dlaczego zmiana pokarmu na karmę dla psa dorosłego jest tak istotna? Gdy pies dorasta, zmianie ulegają jego potrzeby żywieniowe. Zapotrzebowanie na energię u szczeniąt jest średnio 2 razy wyższe niż u psów dorosłych. Dodatkowo aż 65% dostarczanego z pokarmem białka rosnące psy wykorzystują na procesy związane z rozwojem i budową mięśni. Kiedy zakończy się etap intensywnego wzrostu, psy nie potrzebują już dodatkowej dawki energii. Często nie są więc w stanie spożytkować nadmiarowej porcji kalorii, przez co zaczynają przybierać na wadze. Nie należy więc niepotrzebnie przedłużać stosowania karm dla szczeniąt.

Jak zmienić psu karmę?

Zmiana karmy to prawdziwa rewolucja w życiu każdego czworonoga. Organizm psa potrzebuje trochę czasu, by przyzwyczaić się do nowego pożywienia. Nagłe zastąpienie jednego pokarmu innym może spowodować u zwierzaka problemy trawienne. Wprowadzenie nowego pożywienia wymaga więc minimum tygodniowego okresu przejściowego.

Zanim całkowicie zastąpimy dotychczasowe pożywienie nowym, powinniśmy przez pewien czas mieszać oba rodzaje pokarmów i stopniowo zmieniać ich proporcje. Przez 2-3 dni należy podawać pupilowi 75% starej i 25% nowej karmy. Przez kolejnej kilka dni psie posiłki powinny składać się ze starej i nowej karmy w równych proporcjach (50%). Następnie należy zmniejszyć udział starej karmy (do 25%) i zwiększyć nowej (do 75%). Po upływie tygodnia można całkowicie wycofać dotychczasową karmę. Dzięki temu szczeniak będzie mógł stopniowo przyzwyczaić się do nowego sposobu żywienia. Dorosły pies nie potrzebuje też tylu posiłków co młody zwierzak – z reguły wystarczą mu 2 porcje karmy dziennie.

Jaką karmę wybrać dla psa dorosłego?

Choć zmiany w psiej diecie są nieuniknione, zwykle nie ma powodu, by całkowicie rezygnować z dotychczasowego sposobu żywienia. Obecnie większość producentów proponuje karmy dla psów na różnych etapach życia. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór pokarmu dla psa dorosłego tej samej marki co karma dla szczeniaka. Przy zakupie pożywienia warto też uwzględnić indywidualne upodobania smakowe czworonoga. Jeśli psiak dotychczas był karmiony karmą na bazie kurczaka, z pewnością łatwiej będzie mu zaakceptować pożywienie o takim samym smaku.

Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na jakość pożywienia. Karmy dla psów o naturalnym składzie, wzbogacone składnikami funkcjonalnymi, z pewnością pomogą szczeniakowi pewnym krokiem wkroczyć w dorosłość i zachować młodzieńczy wigor przez lata.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej